K najzákladnejším výrazovým prostriedkom patrí rytmus, melódia, dynamika a tempo. Tieto prostriedky môžeme deťom priblížiť formou hry.
Na tabuľu nakreslíme jednu notovú čiaru, na ktorú umiestnime husľový kľúč. Na čiare nakreslíme taktové čiary (obr.1). Vedľa obrázka napíšem veľkým písmom RYTMUS a toto slovo prelepíme papierom, aby ho žiaci nevideli.
Pod tento obrázok nakreslíme notovú osnovu, na ktorú taktiež nakreslíme husľový kľúč, predznamenanie a taktové čiary, ktoré umiestnime presne pod taktové čiary predošlého obrázka (obr.2). Vedľa tohto obrázka napíšeme veľkým písmom MELÓDIA a taktiež text prekryjeme papierom.
Na papier vytlačíme obrázky crescenda, decrescenda, p, mf a f a vystrihneme ich (obr.3). Obrázky nalepíme na tabuľu a vedľa nich napíšeme názov DYNAMIKA, ktorý podobne prekryjeme.
Na koniec vytlačíme obr.4, na ktorom sa nachádzajú talianske názvy tempa a nalepíme ich na tabuľu vedľa značiek dynamiky a pripíšeme k nim názov TEMPO, ktorý prekryjeme.
Vytlačíme noty, rôznych dĺžok a vystrihneme ich.
POSTUP:
Žiaci chodia postupne ku katedre, na ktorej sú položené vystrihnuté noty rôznych dĺžok. Každý žiak si vyberie niekoľko nôt tak, aby dodržal hodnotu príslušného taktu. Nakoniec žiaci noty vytlieskajú a dáme im hádanku, čo vytvorili = RYTMUS
Potom žiaci vpisujú noty tých istých hodnôt v poradí, ako to robili pri rytme a rôzne ich v osnove ukladajú. Na koniec, učiteľka zahrá, čo zapísali. Prichádzajú na to, že vytvorili MELÓDIU.
Žiakov sa pýtame, či vedia, čo znamenajú značky crescendo, decrescendo, piano, mezzoforte a forte. Postupne im vysvetľujeme na čo značky slúžia. Potom tieto značky ukladajú do osnovy a učiteľka im zahrá upravenú melódiu. Prichádzajú na to, že melódii pridali DYNAMIKU.
Nakoniec sa ich pýtame na jazyk, v ktorom sú zapísané značky tempa. Jeden zo žiakov vyberá jednu značku a prilepí ju k osnove. Učiteľka zahrá pieseň v danom tempe. Žiaci prichádzajú na to, že posledným výrazovým prostriedkom je TEMPO.
Bc. Eva Honcová