Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Čo do radu nepatrí?
literatúra

Učiteľ napíše pod seba približne do 5 riadkov niekoľko literárnych pojmov, názvov diel alebo mená spisovateľov. Žiaci majú zisťovať, čo do radu nepatrí a samozrejme musia vedieť vysvetliť prečo je to tak.

Napríklad:
RÝM,VERŠ,STROFA,POREKADLO (nepatrí porekadlo)
LEGENDA,PERSONIFIKÁCIA,MODLITBA,BÁJ (nepatrí personifikácia)
Prešmyčky
literatúra

Prešmyčky
HVIEZDA SLOV                        Hviezdoslav
VOJAK TÝS                               Tajovský
VATA MIR                                  Timrava
NUČÍ KUK                                  Kukučín

Zámenky
literatúra

V zámenkách sa  môžeme zamerať na literárne pojmy. Učiteľ napíše na tabuľu približne 10 literárnych pojmov nesprávne a úlohou žiakov je ich správne prepísať a vysvetliť, čo znamenajú.
Napríklad: HLADNÁ ZOSTAVA..................KLADNÁ POSTAVA

 

Tajnička
literatúra

V tajničkách môže byť ukryté priezvisko spisovateľa alebo názov diela, ktoré sa bude na hodine preberať. Pri zostavovaní tajničiek je veľmi dôležité, aby jednotlivé úlohy vychádzali z preberaného učiva. Žiaci, keď takto riešia tajničku, tak si zároveň aj opakujú.

Kruh
literatúra

Do kruhu umiestnime poprehadzované písmená, ktoré po správnom uložení prezradia  priezviská 3 - 5 spisovateľov. Keď žiaci zistia priezviská, tak ako v predchádzajúcich úlohách, tak aj v tejto dopíšu dielo, ktoré autor napísal,

(Ondrejov, Šikula, Sloboda, Tanská, Zelinová)

Meno spisovateľa
literatúra
V ďalšej doplňovačke žiaci dopĺňajú meno spisovateľa, ku ktorému do riadku doplnia dielo, ktoré napísal, napr.

   D          F
          E         N
 
(Defoe-Robinson Crusoe, Verne-Páľ!)

Spájanie šípkami
literatúra

Učiteľ do jedného stĺpca pod seba napíše mená spisovateľov a do druhého radu ich diela, ale to všetko poprehadzovane. Úlohou žiakov je šípkami pospájať mená autorov s dielom, ktoré napísali.

Vety
literatúra

Učiteľ napíše na tabuľu vety, ktoré pochádzajú z viacerých prečítaných ukážok. Dôležité je, aby vety obsahovali známe, typické slová pre to-ktoré dielo (mená hrdinov, názvy miest, prezývky, typické vlastnosti, prostredie...), o ktoré sa žiak môže oprieť. Tieto vety nemusia na seba obsahovo nadväzovať. Žiaci potom zisťujú, z akých diel sú ukážky.
Žiaci majú radi aj rôzne typy doplňovačiek, osemsmeroviek, tajničiek...

Symboly
literatúra

Učiteľ na magnetickú tabuľu pripevní rôzne symboly, ktoré určitým spôsobom charakterizujú prečítané diela. Žiaci sa snažia pomocou symbolov odhaliť meno autora a názov prečítaného diela. (napríklad sekera môže byť symbolom pre dielo Išli hudci horou, ostrov - Robinson Crusoe, loďka - Starec a more atď).

Kruh s číslami
literatúra

Niekedy nám aj obyčajná školská tabuľa môže veľmi pomôcť pri príprave na vyučovaciu hodinu. Môže hodinu oživiť, spríjemniť, a to v ktorejkoľvek jej časti. S pripravenými aktivitami môžu žiaci pracovať samostatne, napríklad počas individuálneho skúšania alebo sa tieto aktivity môžu stať súčasťou napríklad hromadného opakovania, keď učiteľ jednotlivých žiakov vyvoláva ku tabuli, a tak vlastne zisťuje netradičnou formou úroveň ich vedomostí.
Učiteľ nakreslí na tabuľu kruh, ktorý rozdelí na niekoľko častí, do ktorých napíše čísla. Ku každému číslu má pripravenú ukážku z nejakej prózy alebo poézie. Súťažia napríklad traja žiaci, ktorí si vyberajú striedavo čísla. Učiteľ číta ukážky a  oni hádajú, z akého diela je ukážka. Za správne odpovede získavajú body.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené