Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Zverinec
školský klub

Deti si predstavia, že sú zvieratá a ich stáda sú od seba veľmi vzdialené. No napriek tomu sa vedia v prípade potreby stretnúť. Deti rozdelíme do dvoch skupín. Každej skupine rozdáme papieriky, na ktorých bude obrázok zvieratka. Obe skupiny majú rovnaké druhy zvieratiek. Potom odštartujeme hru. Deti začnú napodobňovať zvieratko zvukmi a pohybom. Dvojice sa začnú hľadať. Ktorá dvojica sa nájde ako posledná, vypadáva z hry.

Bombardovanie krabičiek
školský klub

Postavte na kmeň stromu rôzne asi 10 prázdnych krabičiek od zápaliek. Postavíme ich na výšku. Hráč má za úlohu ich zhodiť čo najviac tým, že vhodí medzi ne loptičku. Zhodené krabičky sa potom spočítajú a hráč má ešte dva pokusy (hráč má teda 3 hody). Nakoniec sa zhodené krabičky z troch pokusov spočítajú a ten, kto zhodil najviac krabičiek sa stáva absolútnym náčelníkom.

Súboj o indiánsky poklad
školský klub

Indiáni z kmeňa Strieborné pierko sa postavia na vyznačenú čiaru (lano). 10 až 20 metrov pred radom Indiánov sú položené indiánske peniaze (kamene), no je ich o jeden menej ako hráčov (teda 15 kameňov). Indiáni na zapísknutie vybehnú a snažia sa obsadiť jeden z kameňov tak, že naň položí nohu. Kto nezíska kameň, vypadáva z hry a tým sa stáva nepriateľom kmeňa Strieborné pierko. Jeden kameň sa odoberie a hra pokračuje ďalej. Vyhráva ten, kto posledný získa indiánsky peniaz.

Indiánsky terč
školský klub

Zoberieme si papierový kartón na vajíčka, na ktorom sú vymaľované jamky rôznymi farbami. Okolo kartónu si z lana urobíme kruh (približne 1 meter okolo kartónu). Malí indián potom môže hádzať spoza kruhu z rôznych miest či už po stojačky, v drepe, po sediačky loptičky do farebných jamôk. Prichystáme si pre malých indiánov trofeje (cukríky v rovnakých farbách aké sú namaľované na kartóne). Do akej farby dieťa hodí loptičku, taký cukrík dostane. Náčelníkom sa stáva ten, ktorý získa najviac cukríkov.

Ľudská skladačka
školský klub

Potrebujeme veľký priestor, najlepšie pokrytý kobercom. Deti sa postavia do zástupu, ich úlohou je vytvoriť ľudskú reťaz tak, že každý podá ruku spolužiakovi pred sebou aj za sebou.
Deti môžu stáť, ležať, kľačať, sedieť, podmienkou je však, že nesmú zaujať tú istú polohu ako kamarát pred ním a za ním. Keď deti dokončia reťaz, prezrú si ju, zapamätajú si svoje miesto v ľudskej skladačke, potom sa pustia a rozídu po miestnosti.
Na pokyn učiteľa sa znovu pokúsia vytvoriť rovnakú ľudskú skladačku.

Cvičenie niekoľkokrát zopakujeme, aby sa naplnil vlastný cieľ aktivity.
Otázky na záver:
Bolo príjemné pre vás dotýkať sa spolužiakov?
Ľahko ste sa prispôsobili zaujatej polohe spolužiakov?
Bolo obtiažne pre vás zapamätať si vaše miesto a polohu medzi tými istými spolužiakmi?
Kde ste sa stretli s vytváraním ľudských reťazí?

Strom pozitívneho sebahodnotenia
školský klub
Učiteľ so žiakmi prediskutuje tému schopností. Uvedie príklady na rôzne druhy schopností - napr. hudobné, športové, matematické, organizačné. Požiada žiakov, aby nakreslili na papier formátu A4 strom so 7 koreňmi a 7 konármi. Do koreňov si účastníci vpíšu svoje najrozvinutejšie schopnosti (talenty). Učiteľ vyzve každého účastníka spoločenstva aby vyjadril pocity, ktoré prežíval pri ich objavovaní, aby si predstavil svoje schopnosti, umožníme mu aj pozitívnu podporu zo strany ostatných členov spoločenstva. Potom animátor požiada účastníkov spoločenstva, aby vpísali do konárov stromu svoje najcennejšie životné úspechy a výkony. Animátor opäť vytvorí priestor pre vzájomné podelenie sa so svojimi úspechmi, ako aj pocitmi pri popisovaní svojich úspechov.
Dobrý deň pán Novák
školský klub

Dobrovoľník má zaviazané oči a okolo neho sa pohybujú ostatní, v akomkoľvek smere. Na koho osoba so zaviazanými očami ukáže, musí zmeniť hlas a povedať „Dobrý deň Pán Novák“. Osoba so zaviazanými očami háda, kto to povedal. Ak uhádne tak sa hráči vymenia.

Mince
školský klub

Žiaci majú previazané oči. Každý dostane do dlane nejakú mincu a po hmate zistiť aká je to minca. Kto mincu uhádne môže si ju nechať. Nemusia byť len centy a eurá :-).

Bomba
školský klub

Sme v kruhu v strede stojí vedúca aktivity a má zavreté oči. Stojaci v kruhu si podávajú „bombu“ (papieravé vreckovky,...) pri slovách vedúcej hry: "Bim - Bam". Keď vedúca povie výbuch, dotyčná osoba „vybuchne“. Sadne si na zem, a vystrie nohy dopredu. Potom sa bomba podáva ďalej, ale osoba, ktorá stojí pri osobe ktorá vybuchla, musí najskôr sediacu osobu prekročiť a tak podať bombu ďalšiemu. Keď sedia na zemi viacerý vedľa seba, treba prestúpiť každého zvlášť. Keď vedúca počas aktivity povie „Zmena“ mení sa smer podávania „Bomby“.

Kováč
školský klub

Zvolíme si šuster. Ten si sadne medzi dvoch učňov, ktorí mu položia ruky na jeho stehná dlaňami hore. Šuster začne podbíjať: raz udrie jedného, raz druhého po dlani. Ak netrafí, keď učeň odtrhne ruku, udrie sa po vlastnom stehne. Vtedy stráca prvý klinec. Po strate tretieho klinca šustra vymení učeň, ktorý mu vzal tretí klinec.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené