Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Príslovia a porekadlá
slovenský jazyk

Žiakom rozdáme kartičky s prísloviami a porekadlami. Ich úlohou je pozmeniť dané príslovia a porekadlá, zmodernizovať ich.

Napríklad. Kto druhému jamu kope, je hrobár. Čo vysoko lieta, to nedočiahneme. Kto chce mať, musí klamať. Bez práce sveta žiť.

Podskupiny
slovenský jazyk

Učiteľ rozdá žiakom predlohy, na ktorých je uvedených 10 vlastných mien osôb. Žiaci majú z tejto skupiny mien vytvárať ďalšie podskupiny /najmenej z dvoch mien/ tak, aby mali isté spoločné znaky. Kľúč k vytváraniu podskupín si žiaci zvolia sami.

Napríklad: Karol - Maximilián - Lukáš - Eliška - Ľudovít - Bohdan - Judita - Irma - Viera - Florián

Riešenie: napr.: judita - karol - Ľudovít - maximilián /podľa abecedy/                            
Lukáš- Eliška -ľudovít /mäkkosť spoluhlásky/ a pod.                                  

Tajomné slová
slovenský jazyk

Žiaci majú rozlúštiť, z ktorých dvoch slov poprehadzovaním slabík bolo vytvorené jedno  tzv. tajomné slovo.

Napríklad:
uškočeblaňa - škola, učebňa                                                             
vasačtrakako - tráva, kosačka                                                                            
batahudnec - hudba, tanec                                                                                      
lymažezi - zima, lyže

Pomôcky: predlohy so slovami

Hádanie spoluhlásky
slovenský jazyk

Žiak vylosuje kartičku so spoluhláskou a ostatní ju majú uhádnuť. Postupne hovoria slová /výhodnejšie je hovoriť kratšie slová/. Ak sa daná spoluhláska v slove vyskytuje, žiak povie "áno", v opačnom prípade povie "nie". Vylučovacou metódou žiaci zistia, o ktorú spoluhlásku ide.

Pomôcky: kartičky so spoluhláskami.

Presunka
slovenský jazyk

Niekedy písmeno nie je spokojné so svojím postavením v slove. Niekedy sa presunie na začiatok slova.

Účel - Lúče
Skúste!
Azyl - ?
Mena - ?

Inokedy sa presunie na iné miesto v slove.
Krava - Rakva
Svokra - ?  /svorka/
Vretenica - ?   /veternica/
Zmoknutý - ?   /zomknutý/

Netradičné hodiny slovenčiny
slovenský jazyk

Pri preberaní diskusie vo 8. ročníku  spolu so žiakmi pripravím  pre mladších žiakov /5., 6. a 7. ročník/  netradičné hodiny slovenského jazyka. Lavice vystrieda rečnícky pult a v rámci vyučovania  uskutočňujeme  diskusné fórum Som rád, že som nefajčiar. /Téma je aktuálna,  keďže už aj deti siahajú často po cigarete./
Žiaci pripravia pozvánku, ktorá pozýva mladších spolužiakov na diskusné fórum. Každý si tiež vopred pripraví diskusný príspevok, v  ktorom porozpráva o tom, aké skúsenosti má s fajčiarmi, cigaretou a fajčením, o následkoch a chorobách.
Celú diskusiu riadi žiak, ktorého učiteľ vyberie. Musí to byť žiak, ktorý sa vie Každý žiak sa zapojí a tým si vyskúša vystupovanie pred divákmi, ale zároveň sa podelí so svojimi skúsenosťami a názormi.
Žiaci sami poukážu nielen na škodlivosť fajčenia, ale predovšetkým  hovoria o zdravom životnom štýle bez cigarety, ktorej podlieha čím ďalej viac detí.  Poučia mladších spolužiakov, aby nepodľahli tejto pliage, ale naopak vyzdvihnú  klady života bez cigarety.
Do diskusie potom prispievajú aj mladší žiaci svojimi postrehmi  a tiež vyjadrujú svoj názor ako a kde sa stretli s touto problematikou a svojou prvou cigaretou, aké skúsenosti majú s fajčiarmi, cigaretou a fajčením. Zahráme sa aj na Hru na pravdu a na otázky starších žiakov  mladší odpovedajú /aspoň podľa doterajších skúseností / bezprostredne a úprimne.
Sprievodnou aktivitou môže byť literárna tvorba a čítanie alebo výstava  prác.

Hráme sa so slovami
slovenský jazyk

Žiaci si vyberú ľubovoľné podstatné meno, ktoré predstavia. Využívajú pritom vedomosti aj z iných vyučovacích predmetov.  Následne zo svojej úlohy vypíšu päť podstatných mien a určujú  druh podstatných mien, rod, číslo, pád a vzor.

Napr.: Som podstatné meno. Meno má každý človek a som v mnohých prípadoch aj veľmi slávne. Som na celom svete najrozšírenejšie a som aj v kalendári. Mňa  nemajú len ľudia, ale aj  zvieratá, veci.....Som zvedavé, ako sa vám predstavia moji kamaráti.

Ja som podstatné meno sneh. Som biele a mám veľa snehových príbuzných. Mám kamarátov aj snehové gule a snehový svah. Mňa  má rád každý človek, najmä deti.

Ahoj, som  Viktória. Narodila som sa na súostroví v Amerike. Keď som vyrástla, pricestovala som do Afriky, kde som sa vykúpala vo vodopáde. O pár rokov som sa stala  kráľovnou. Teraz ma poznajú na celom svete vďaka tomu, čo som zažila.

Som krieda, všeobecné podstatné meno. Píšem však slová nielen s malými písmenami, ale aj s veľkými. Občas ma nechtiac aj pani učiteľka opätkom pristúpi, ale upratovačka ma vyutiera. Nerada sa povaľujem po zemi a na častejšie sa rozprávam s hubkou. Najviac sa mi páči moja kamarátka ružová krieda. Jej farba je pôvabná a na tabuli krásne vyznie. Musím sa s vami rozlúčiť, lebo práve som stratila posledný prach.

Hádame slovesá
slovenský jazyk

Pripravíme si kartičky so slovesami v neurčitku. Jednému žiakovi ukážeme kartičku so slovesom a on opisuje činnosť, dej slovesa tak, aby ho iní uhádli. Nesmie použiť ani odvodené slovo, ani slovný základ hádaného slova. Napr. čítať -  činnosť, ktorú vykonávame, keď sa chceme niečo naučiť z kníh.

Abeceda
slovenský jazyk

Žiak v mysli hovorí abecedu. Druhý žiak ho zastaví a na písmeno, ktoré vysloví nahlas žiaci píšu vetu. Všetky slová vety sa musia začínať na dané písmeno a veta musí mať zmysel. Vyhráva žiak, ktorý utvorí najdlhšiu vetu. Potom hru opakujeme.

Lode
slovenský jazyk

Traja žiaci predstavujú tri lietadlové lode. Lode majú názvy: Zaoceánska, Záhadná, Trblietavá. Žiaci si pripravia prídavné mená utvorené niektorou z prípon v názvoch lodí. Vyhráva žiak, ku ktorému "priletí" čo najviac prídavných mien s rovnakou príponou. Názvy lodí sa môžu obmieňať.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené