Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Vlak a slabiky
čítanie

Učiteľ na tabuľu nakreslí koľajnice a pripevní vlaky bez vozňov. Vedľa pripevní niekoľko vozňov, ktoré obsahujú slabiky. žiaci chodia po jednom k tabuli a k vlakom pripájajú vozne a tvoria z nich slová.

Možnosť vytlačiť si vlak a vozne zo stránky.

Lesná víla poplietla slabiky
čítanie

Na magnetickú/interaktívnu tabuľu vyvesíme slabiky. Na pokyn učiteľa žiaci „zaspia“. Učiteľ zmení samohlásky v niektorej slabike a povie: „Bola tu lesná víla a zmenila nám slabiky.“ Úlohou žiakov je slabiky opraviť.

Spájame slabiky
čítanie

Oproti sebe idú dvaja žiaci. Jeden drží v ruke lístok s hláskou napr. „m“. Oproti nemu ide druhý žiak a drží lístok s hláskou „a“. Učiteľ hovorí: „Dve priateľky „M“ a „A“ sa vybrali na prechádzku. Keď sa stretli, podali si ruky a spolu sa prechádzali ako slabika „ma“.“ Vystriedame viacero hlások a slabík.

Hranie sa s hláskami
čítanie

Učiteľ vyberie písmeno, ktoré sa bude v slovách opakovať na určitom mieste. Napríklad hláska „m“ bude tretia v poradí. Vyhráva žiak alebo skupina, ktorá za určitý čas napíše najviac správnych slov na podľa zadanej úlohy (mama, lama, ham, lampa...).

Obrázky a písmená
čítanie

Pre prvákov

Prváci sú rozdelení do skupín. Každá skupina má niekoľko obrázkov a rovnaký počet kartičiek s hláskami, na ktoré sa začínajú názvy obrázkov. Učiteľ povie napríklad slovo „pes“. V skupine, v ktorej je obrázok auta vstane jeden žiak a druhý k obrázku priloží hlásku „p“.

Hlásky a slová
čítanie

Pre prvákov

Učiteľ vyberie hlásku, na ktorú budú žiaci tvoriť slová. Vyvolá prvého žiaka. Ak správne a rýchlo povie slovo, stáva sa učiteľom a vyvolá ďalšieho žiaka. Pri pomýlení sa učiteľ určí inú hlásku a hra pokračuje.

Slová s ä
čítanie

Učiteľ hovorí rôzne slová. Žiaci za každým slovom zatlieskajú. Ak je v slove „ä“ netlieskajú. Kto sa pomýli, môže sa vyhnúť vypadnutiu tým, že povie slovo, v ktorom je „ä“.

OBMENA 1: Namiesto hlásky "ä" môžme použiť aj iné hlásky.

OBMENA 2: Deti môžu namiesto tlieskania zvíhať ruky, ťukať o stôl...

Zložme slovo
čítanie

Učiteľ poukladá na magnetickú tabuľu hlásky. Vyvolá skupinu žiakov. Každý z nich si zoberie jednu hlásku. Žiaci sa medzi sebou poradia, aké slovo zložia. Na zvolanie učiteľa: „Prší!“ , sa hlásky postavia vedľa seba tak, aby vytvorili slovo.

Vlak a hlásky
čítanie

Učiteľ žiakom rozdá kartičky s hláskami a určí, na ktorej koľaji bude ktorý vlak stáť. Hlásky sa pohybujú po peróne. Učiteľ hovorí: „Vlak so samohláskami stojí na 3.koľaji, vlak s mäkkými spoluhláskami stojí na 2. koľaji, vlak s tvrdými spoluhláskami stojí na 1.koľaji.“ Hlásky nastupujú do svojich vlakov. Kto sa pomýli, musí vystúpiť a hľadať svoj vlak.

Tak isto môžme postupovať aj s dlhými a krátkymi hláskami a znelými a neznelými.

Čo hľadáš?
čítanie

Pre prvákov a druhákov

V obálke sú kartičky s písmenami malej abecedy. Žiak jednu vytiahne. Učiteľ sa ho spýta: „Čo hľadáš?“ Žiak odpovie: „Hľadám pero.“ Vytiahol kartičku s hláskou „p“. Potom ťahá ďalší žiak a povie: „Pero tu nie je, hľadám hodinky.“ Pretože si vytiahol kartičku s hláskou „h“.

http://www.akonaskolu.sk/index.php?sekcia=obrazky&zaradenie=pisanie

1 2 3 4 5 6 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené