Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Spájanie šípkami
literatúra

Učiteľ do jedného stĺpca pod seba napíše mená spisovateľov a do druhého radu ich diela, ale to všetko poprehadzovane. Úlohou žiakov je šípkami pospájať mená autorov s dielom, ktoré napísali.

Vety
literatúra

Učiteľ napíše na tabuľu vety, ktoré pochádzajú z viacerých prečítaných ukážok. Dôležité je, aby vety obsahovali známe, typické slová pre to-ktoré dielo (mená hrdinov, názvy miest, prezývky, typické vlastnosti, prostredie...), o ktoré sa žiak môže oprieť. Tieto vety nemusia na seba obsahovo nadväzovať. Žiaci potom zisťujú, z akých diel sú ukážky.
Žiaci majú radi aj rôzne typy doplňovačiek, osemsmeroviek, tajničiek...

Symboly
literatúra

Učiteľ na magnetickú tabuľu pripevní rôzne symboly, ktoré určitým spôsobom charakterizujú prečítané diela. Žiaci sa snažia pomocou symbolov odhaliť meno autora a názov prečítaného diela. (napríklad sekera môže byť symbolom pre dielo Išli hudci horou, ostrov - Robinson Crusoe, loďka - Starec a more atď).

Kruh s číslami
literatúra

Niekedy nám aj obyčajná školská tabuľa môže veľmi pomôcť pri príprave na vyučovaciu hodinu. Môže hodinu oživiť, spríjemniť, a to v ktorejkoľvek jej časti. S pripravenými aktivitami môžu žiaci pracovať samostatne, napríklad počas individuálneho skúšania alebo sa tieto aktivity môžu stať súčasťou napríklad hromadného opakovania, keď učiteľ jednotlivých žiakov vyvoláva ku tabuli, a tak vlastne zisťuje netradičnou formou úroveň ich vedomostí.
Učiteľ nakreslí na tabuľu kruh, ktorý rozdelí na niekoľko častí, do ktorých napíše čísla. Ku každému číslu má pripravenú ukážku z nejakej prózy alebo poézie. Súťažia napríklad traja žiaci, ktorí si vyberajú striedavo čísla. Učiteľ číta ukážky a  oni hádajú, z akého diela je ukážka. Za správne odpovede získavajú body.

Postava sa predstavuje
literatúra

Žiak si predstaví, že je literárnou postavou z prečítaného úryvku. Jeho úlohou je predstaviť sa spolužiakom tak, aby oni na základe vnútornej charakteristiky zistili, ktorú postavu žiak predstavuje.
Napríklad:                                                                                                               
1. Bývam  v meste s mabičkou. Mám trinásť rokov. Mojím kamarátom je Martin. Prežívam s ním rôzne dobrodružstvá. (Šimona z knihy Biela stužka v tvojich vlasoch)
2. Som deviatačka. Som veľmi citlivá a túžim hlavne po spravodlivosti. Práve idem na diskotéku, ktorú deviataci pripravili pri príležitosti odovzdávania vysvedčení a rozlúčky so školou. (Oľga Polomcová z knihy Jediná)
3. Mám ryšavé vlasy, pehavý nos, romantické sny. Hlavne moje vlasy mi veľmi vadia. Bývam uprostred krásnej prírody. Žila som aj v detských domovoch. Teraz mám súrodencov Marillu a Mateja. (Anna zo Zeleného domu).

Čo mám na chrbte
literatúra

Jednému žiakovi pripevníme na chrbát lístok, na ktorom je buď názov diela, meno spisovateľa, alebo meno literárnej postavy. Žiak, ktorý má na  chrbte lístok, sa pýta žiakov takými otázkami, na ktoré oni odpovedajú len áno alebo nie. Na základe týchto otázok má žiak uhádnuť, čo má napísané na  chrbte. Príklady na otázky: Na postavu: Som chlap? Som dieťa? Žijem v meste? Mám súrodenca? Mám psa? Vystupoval som v diele...? Som postava z knihy...?
Na  dielo: Dielo bolo napísané v období romantizmu? Je to poviedka? Je to román? Je to z obdobia...? Dej sa odohráva v prírode? Vystupoval tam...? Dielo sa volá...? Na spisovateľa: Žil na Orave? Písal poéziu? Písal prózu? Je to autor, autorka? Je predstaviteľom realizmu? Napísal...? Autor sa volá...?

Životopis
literatúra

Ak chceme, aby žiaci ešte lepšie pochopili a vnímali informácie o autorovi, aby boli aktívnejší, informácie neprijímali pasívne, aby čítali s porozumením, môžeme postupovať aj takto: Žiakov v triede rozdelíme na  dve polovice. Jedna polovica žiakov si pripraví informácie o živote preberaného autora, druhá skupina si pripraví informácie o jeho tvorbe. Navzájom sa potom žiaci informujú a sami si aj navrhnú, čo si zapíšu do  poznámok.

Stretnutie postáv
literatúra

Dvaja vybraní žiaci si pripravia rozhovor tak, by predstavovali dve postavy z prečítaných ukážok. Žiaci po odznení dialógu hádajú, ktoré postavy spolužiaci stvárňovali.

Súťaž o najlepšiu kritiku
literatúra

Žiaci si prečítajú úryvok z učebnice. Napíšu do zošitov svoje dojmy z čítania, pocity, čo sa im páčilo, čo sa im nepáčilo, či sa úryvok v učebnici hodí pre žiakov toho-ktorého veku, čo by v úryvku zmenili a podobne. Kto bude mať najpodrobnejšie rozanalyzované myšlienky, stane sa víťazom súťaže.

Mapa
literatúra

Učiteľ pripraví pre žiakov špeciálnu mapu Slovenska, na ktorej sú vyznačené mestá, v ktorých sa narodili, umreli alebo pôsobili niektorí spisovatelia. Žiaci do mapy potom vpisujú mená spisovateľov. Túto činnosť môžu vykonávať v skupinách alebo samostatne.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 
56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 
83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené