Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Vyjadrime hudbou
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiakom rozdáme detské hudobné nástroje/Orfové nástroje a vopred pripravené kartičky s úlohami. Úlohou žiakov je vyjadriť na vybraných hudobných nástrojoch to čo majú napísané na kartičkách. Úlohy by sme mali vymyslieť tak, aby si ich realizáciu dokázali deti predstaviť. Napríklad: napodobnite kukučku, vyjadrite idúci vlak, autobus, tikot hodín, padajúce listy zo stromov a podobne.

Cin cin cin - trn trn trn - cin cin cin
hudobná výchova a hudobné umenie
Zahráme sa na vlak. Každý žiak si pripraví prsty tak ako sú na prvom obrázku. Prsty predstavujú závory. Keď ukazováky ukazujú na seba, znamená to, že závora sú zavreté. Keď sú od seba, naopak sú otvorené a vlak môže prejsť. Pri otváraní závor žiaci vravia "cin cin cin", pri zatváraní "trn trn trn“, keď sa závory znovu otvára. Začína prvý žiak v kruhu. Pomaly odďaľuje prsty od seba a pri tom vraví "cin cin cin", potom závoru zatvára a vraví " trn trn trn". Nakoniec ju znova otvorí: "cin cin cin". Prvý žiak povie prvé "cin cin cin" a žiak za ním ihneď nastupuje a začína taktiež s "cin cin cin“, aby mohol pustiť vlak. A takto to pokračuje ďalej až dookola. Každý vraví „cin cin cin“, následne „trn trn trn“ a znovu „cin cin cin“, žiaci tak tvoria trojhlas. Kto sa pomýli, vypadáva.
Pesnička a jej text
hudobná výchova a hudobné umenie

Ciele:
Kognitívne: Žiak vie vysloviť posolstvo myšlienky piesne, zamyslieť sa nad ním a vysloviť svoj názor, ktorý vie argumentovať.
Afektívne: Žiak sa vie zamyslieť nad textom piesne. Vie zhodnotiť, či text piesne dostatočne korešponduje s hudbou.
Postup: Úlohou žiakov je nájsť alebo napísať slová svojej obľúbenej piesne a zamyslieť sa nad myšlienkou, príp. myšlienkami, ktoré text piesne obsahuje. Toto posolstvo si žiaci píšu k textu do zošita a rozvádzajú ho do krátkej eseje. Ďalšou úlohou je zamyslieť sa ako a či túto myšlienku využil skladateľ v hudbe.

Zahrajme sa na skladateľov klasicizmu
hudobná výchova a hudobné umenie

Ciele:
Kognitívne: Žiak vie pomocou predpísaných modelov vytvoriť jednoduchý sprievod k piesni. Žiak rozumie pojmu hudobný sprievod a dokáže ho v jednoduchej v piesni identifikovať.
Postup: Žiakom prehráme Sonátu Facile od Wolfganga Amadeusa Mozarta a ukážeme im noty Sonáty C dur (na interaktívnej tabuli alebo im rozdáme noty do lavíc). Úlohou žiakov bude sledovať hudobný sprievod v notách a počúvať ho v nahrávke. Následne im prehráme ešte raz úvodnú časť sonáty. Upozorníme ich na to, že takýto hudobný sprievod bol jedným z charakteristických sprievodov hudby klasicizmu. Žiakom následne rozdáme noty s akordmi rôznych piesní (durová tónina), ktoré poznajú. Všetky piesne je potrebné učiteľom, prípadne šikovnými žiakmi upraviť do tóniny C dur. Taktiež musia mať rovnaký takt. Potom im povieme, že sa ideme hrať na skladateľov z tohto obdobia. Ich úlohou je podľa modelov, ktoré majú vyvesené na interaktívnej tabuli alebo napísané na tabuli pani učiteľkou (viď. Obrázok), vypracovať hudobný sprievod k piesni, ktorú si vybral. Tvoriť môžu v husľovom i basovom kľúči. Učiteľka prehrá výtvory na klavíri. Následne môže žiakom vysvetliť, čo je to sprievod, ako sa tvorí, čo je harmónia a pod.

Spolu vytvoríme veľké bicie
hudobná výchova a hudobné umenie

Ciele:
Kognitívny: Žiak vie charakterizovať bicie nástroje, vie aké majú miesto medzi hudobnými nástrojmi.
Psychomotorický: Žiak vie vytvoriť rôzne rytmické celky a demonštrovať ich hrou na tele alebo na rôzne predmety.
Postup: Žiakom predstavíme bicie nástroje, následne im prehráme niekoľko zvukov vytvorených bicími nástrojmi, ku každému zvuku pridávame názornú ukážku nástroja, kopák (veľký bubon), rytmičák (malý bubon), hajtka (Hi-hat), prechody (Tom-toms), kotol (Floor Tom) a crash. Úlohou žiakov je vymyslieť akýkoľvek spôsob napodobnenia zvuku jednotlivých nástrojov – ťukanie s perom po lavici, zošite, búchanie so zošitom na lavicu, hra na telo a pod. Následne môžeme tvoriť rôzne základné rytmické celky. Žiakom rozdelíme úlohy, budú predstavovať jednotlivé časti bicích, ktorých zvuky pred chvíľou vymysleli. Napríklad učiteľka prehrá segment z valčíka. Porozpráva žiakom o ¾ takte, hrou na tele predstaví žiakom rôzne stvárnenia valčíka. Následne žiaci vyberajú jeden z demonštrovaných spôsobov a dohadujú sa na výbere jednotlivých bicích nástrojov a ich následnosti. Šikovnejší žiaci môžu partitúru zapísať na tabuľu na notovú čiaru alebo pomocou vymyslených a všeobecne triedne schválených značiek.

Hudba v obrazoch
hudobná výchova a hudobné umenie

Pomôcky: interaktívna učebňa, PowerPoint, internet Úlohou žiakov je vytvoriť prezentáciu, do ktorej vložia a načasujú obrázky, ktoré nájdu na internete. Každý obrázok musí vystihovať charakter časti skladby, ktorá je prehrávaná v tom momente. Poznámky: Aktivitu môžeme zrealizovať pri týchto skladbách: Antonín Dvořák: Z Nového sveta, Hector Berlioz: Fantastická symfónia, Maurice Ravel: Bolero (obrázky prezentácie by mali korešpondovať s farbou hudby), Johannes Brahms: Uhorský tanec, Modest Petrovič Musorgský: Obrázky z výstavy a ďalšie.

Vyjadri to zvukom
hudobná výchova a hudobné umenie

Pomôcky: papieriky s prívlastkami
Učiteľka navodí rozhovor o rôznych pocitoch, z ktorého prejde k pocitom vyjadreným hudbou. Učiteľka žiakom kladie otázky typu: „Ako môžeme vyjadriť pocit hudbou? Vyvoláva vo vás hudba len veselé pocity? Aké môže ešte vyvolávať? Aká hudba u vás vyvoláva smútok, radosť a pod.“ Žiaci si potom vyberajú lístky s prívlastkami, ktoré vyjadrujú rôzne pocity, zo škatuľky. Ich úlohou je sa zamyslieť nad týmto pocitom, rozhliadnuť sa po triede a vymyslieť zvukom ktorého predmetu by mohli vyjadriť tento pocit. Okrem farby vyberajú i rytmus a dynamiku. Ak žiak nevie, nenútime ho. Nakoniec sa porozprávame o týchto pocitoch.

Pretvor
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiaci spievajú známu alebo novú pieseň. Ich úlohou je pieseň rytmicky pretvoriť. Hra môže mať niekoľko podôb. Pri dlhej piesni alebo piesni, ktorá má mnoho slôh môžeme deti striedať po riadkoch alebo po niekoľkých taktoch. Učiteľka zaspieva prvé dva takty piesne, žiak ktorý je v poradí v speve pokračuje, zaspieva nasledujúce dva takty, ale rytmus musí úplne zmeniť. Podobne rytmus pretvára i ďalší spolužiak. Kto sa pomýli a zaspieva pieseň s originálnym rytmom alebo rytmom, ktorý už bol, vypadáva.

OBMENA: Namiesto rytmu, budú hráči meniť melódiu.

Hudbu, ktorú počúvam mám rad...
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiakom vymenujeme niekoľko žánrov hudby (rap, hip-hop, rock, jazz...). Jeden z nich vyberieme a porozprávame žiakom ako vznikol, čo bolo jeho cieľom, čím sa vyznačuje, atď. Úlohou žiakov je vybrať si skupinu alebo speváka/speváčku, ktorú obľubujú a zistiť žáner, do ktorého ho/ju radíme. Ďalšou úlohou je zistiť vznik, cieľ a znaky tohto žánru a aplikovať ich na konkrétnu skupinu, speváčku/speváka.

OBMENA: Úlohou žiakov je navrhnúť žáner hudby, ktorý by im vyhovoval. Každý pracuje samostatne. Zameriava sa najmä na znaky, hudobné nástroje a čo má vyjadrovať.

Nepomýľ sa
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiaci sedia alebo stoja v kruhu. Jeden žiak zaspieva kúsok z ľubovoľnej pesničky, ďalší žiak musí zaspievať kúsok z inej atď. Hra sa hrá na vypadávanú, ak niekto zaspieva kúsok z pesničky, ktorá už odznela, vypadáva.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené