Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Súvetie
9. ročník

Zamysleli ste sa niekedy, prečo jeme potraviny? Určite preto, aby sme sa nielen zasýtili, ale mali z jedla aj pôžitok.  Sú však  nevyhnutné aj na to, aby zregenerovali prirodzene opotrebúvané časti tela – vlasy a pokožku. To je takpovediac anonymná rovina jedla. Ale existuje aj gurmánska stránka jedla. Znamená to labužnícky pôžitok.  Dnes smerujeme, hoci si to mnohí neuvedomujú, k totálnej globalizácii ponuky potravín, pokrmov a hotových jedál. Z výživového hľadiska poskytne to, čo potrebujeme, ale čo z toho, keď nás okráda o zážitky, ktoré by sme mali prirodzene prežívať pri konzumovaní kvalitných potravín.  

Cudzie slová
9. ročník

Nový pohľad na sny priniesli vedci z Wisconsinskej univerzity. Skúmali, akým spôsobom organizmus v spánku oddychuje. Na základe výskumu a s pomocou počítačovej simulácie prišli k záveru, že mozog najprv preruší a potom obnoví vzťahy medzi jednotlivými bunkami. Mazanie pamäti je veľmi intenzívna mozgová činnosť, bez ktorej by sme neboli schopní zobudiť sa na druhý deň čerství a pripravení prijímať ďalšie informácie. Mozog venuje najviac energie takzvaným synoptickým prepojeniam. Ide o prenos informácií medzi nervovými bunkami. Pri snívaní sa tieto informácie systematizujú, komprimujú a uskladňujú. Nepodstatné veci sa odstraňujú. Takto vyprázdnený priestor vraj na druhý deň dokážeme používať na učenie sa.

Opakovanie pravopisných javov
9. ročník

Viete o tom, že väčšina domácich zvierat nedokáže spoznať svojho majiteľa podľa jeho hlasu? Mnohým zvieratám vraj na identifikáciu  nestačí dokonca ani tvár majiteľa. Neplatí to o koňoch. Britskí vedci zistili, že koňom postačuje ktorákoľvek informácia. Pri výskume kone jednoznačne reagovali, keď im ukázali fotografie známej osoby. Niektoré aj vykročili smerom k svojmu pánovi. Keď koňom reprodukovali rôzne zvuky, kone zakaždým dlhšie pozerali na majiteľa hlasu. Práve toto chápanie súvislosti medzi hlasom a tvárou predpokladá vysoký stupeň kognitívnych schopností, ktoré vedci doposiaľ prisudzovali len primátom. Aj preto si vedci myslia, že kôň je inteligentnejší ako pes.

Súvetie
9. ročník

Každý z nás má určite rád čokoládu, a preto všetkých poteší správa britských vedcov. Zistili totiž, že obsahuje látky, ktoré priaznivo pôsobia na srdce a cievny systém. Práve oni prišli s nápadom, ako urobiť čokoládu ešte zdravšou. Kakaové bôby, ktoré čokoláda obsahuje, sa volajú flavonoidy. Zlepšujú schopnosť pokožky prijímať kyslík a tým zohrávajú kľúčovú úlohu pri spomaľovaní jej starnutia. Na hotový výrobok si ešte budeme musieť nejaký čas  počkať, ale na horkej čokoláde si môžeme pochutnať už dnes.

Opakovanie pravopisu
9. ročník

Veľkou udalosťou olympijských hier je predstavenie maskotov. Každá usporiadateľská krajina sa snaží vytvoriť milú figúrku, ktorú si je ľahko obľúbiť. Často je v nej zakódovaná nejaká symbolika. Olympiáda v Londýne má až dve figúrky. Sú vyformované z oceľovej kvapky. Mená získali podľa dvoch malých anglických miest, ktoré sú spojené s olympijským hnutím. Postavičky sa volajú Wenlock a Mandeville a pripomínajú návštevníkov z vesmíru. Sú to jednooké príšerky a kvôli svojmu vzhľadu vyvolávajú pozitívny dojem. A tak športovcom na olympijských hrách bude fandiť nielen celá Zem, ale aj vesmír.

Opakovanie pravopisu
9. ročník

Na prvý pohľad sa stredovek javí ako obdobie rýchleho ekonomického rastu. Európa sa po stáročiach nájazdov prudko rozvíjala. Poľnohospodárske výnosy rástli a obchody prekvitali vďaka predaju vlny, plátna a luxusného tovaru dovážaného zo vzdialených krajín najmä Angličanmi a Francúzmi. Šľachta stavala prepychové sídla. Blahobyt však sprevádzali hrozivé epidémie nevyliečiteľných chorôb. Populácia rástla a klimatické zmeny spôsobovali hladomory. Neschopnosť vládnucich vrstiev vyvolávala roľnícke povstania, akým bolo povstanie, ktoré otriaslo  anglickom a Nizozemskom na konci 14. storočia. Slabí králi bojovali s mocnou šľachtou, poddaní sa búrili proti nespravodlivým zákonom. Stredovek bol tiež obdobím, keď sa v Európe začali formovať národy a jazyky.

Opakovanie pravopisných javov
9. ročník

Počasie sa náhle zhoršilo. V prítmí horskej chaty sa dali rozoznať sotva obrysy propagačných panelov s akýmisi nápismi. Hostia boli netrpezliví, no nič iné im nezostávalo, len čakať. "Koľko je hodín?" opýtal sa unudený mladík a zívol na plné ústa. Poniektorí odvážlivci párkrát vybehli zistiť, či sa tatranské velikány už vynorili  z hmly. Neprešla ani hodina, keď sa prví dvaja poľskí turisti rozhodli vyraziť. Ich statné postavy sa len tak mihli pod oknami jedálne. Šťastie im prialo, a tak sa pomerne rýchlo dostali na stanicu pozemnej dráhy. Práve pristavili vlak s ôsmimi vagónmi. Báli sa, že v takom nečase pocestujú sami, ale každý z nich bol vyzbrojený turistickou príručkou a odvahou dobyť najvyššie končiare. Ak by to nešlo inak, aspoň sa vyviezť nahor lanovkou.

Číslovky
9. ročník

Každú zimu sa deti z našej dediny najviac tešia na zamrznutý Rybník svätého Jakuba. Tento rok zamrzol prvý raz ešte pred Vianocami. Prví preverili pevnosť jeho ľadu chlapci z horného konca. Vari desiati skúšali ostrosť svojich korčúľ od skorého rána. Potom sa k nim pridali obe učiteľkine dcéry a popoludní bol už rybník plný detí. Na brehu postávali i ôsmi premrznutí rodičia. Títo prišli strážiť najmenšie korčuliarske nádeje. Trinásti chlapci s jedným dievčaťom hrali hokej a šesť krasokorčuliarok skúšalo na opačnej strane piruety. Po zotmení rybník spustol a stíchol.

Číslovky
9. ročník

Naša základná škola je moderná trojposchodová budova. Na prízemi sú umiestnené šatne pre všetkých dvadsaťdva tried a šesť učební. Učia sa v nich žiaci prvých až tretích ročníkov. Ešte sa tu nachádza riaditeľňa, zborovňa a miestnosť pre pani zástupkyne. Na prvom a druhom poschodí majú svoje triedy starší žiaci. Študenti ôsmych a deviatych ročníkov majú svoje triedy na treťom poschodí. Títo musia niekoľkokrát denne prebehnúť po schodoch. Na druhé poschodie chodia do dvoch laboratórií a na prvé do špeciálnych jazykových učební. Keď sú hladní, musia tiež zbehnúť po štyridsiatich ôsmich schodoch do jedálne.

Diktát - doplňovačka
9. ročník

V kalendár- máme poznačen-ch  niekoľko s-chrav-ch zimn-ch  dn- aj v január-.  Sú to súčasne  spomienk- na chv-le v pr-rode, v horách n-šho -everného -lovenska.   Tam sme sa počas l-žiarsk-ho  v-cviku pred  št-rmi mesiacm-  nadch-nali  kráso-  l-gotavej snehovej prikr-vky.  T-, ktor- nemal- l-že, šm-kali sa po zľadovaten-ch chodníkoch. Potom sa mokr- a usmiat- vracal- do ub-tovne.  Ešte dnes, ke- sa stretneme, -  nadšením spom-name, ako sme bol- očaren-  zimnou prírodo-, svie-im povetr-m a rozv-reným snehom. V-dali sme i stop- divej zver-. Škoda,  už sú to iba spomienk-.  Chvíľk- zábav- zv-knú v-striedať  povinnost-.

1 2 3 4 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené