Carmina Burana je súbor stredovekých pijackých, ľúbostných a iných básní a piesní, pochádzajúci z 11. - 13. storočia, spísaný okolo roku 1230. Básne známe z rukopisu nájdeného v benediktínskom kláštore v Benediktbeuern, v malej dedine nachádzajúcej sa na úpätí bavorských Álp. Rukopis je v súčasnosti uložený v Štátnej bavorskej knižnici.
Latinský názov Carmina Burana vytvoril Johann Andreas Schmeller, nemecký lingvista v roku 1847. Odkazuje na hornonemecké Bur (pripomínajúce nemecký názov Bavorska: Bayern). Carmina Burana teda znamená skôr ?piesne z Bavorska? než ?buranské piesne?.
Najväčší počet z asi dvesto básní je napísaný v stredovekej latinčine, ďalšie sú v tzv. hornej nemčine, či dialektoch francúzštiny. Zaujímavé je, že niektoré z nich sú v tzv. makarónštine, čo je kombinácia niekoľko jazykov v jednom texte (tu latinčina a horná nemčina alebo francúzština). Básne nie sú napísané v klasických latinských metroch hexametra či pentametra, väčšinou je použitý nepravidelný rytmus, ale verše sa zvyčajne rýmujú striedavým rýmom.
Rukopis je rozdelený do šiestich častí:
Carmina ecclesiastica (náboženské témy)
Carmina moralia et satirica (satirické a moralistické piesne)
Carmina amatoria (ľúbostné piesne a piesne oslavujúce jar)
Carmina potoria (pijacké piesne) Ludi (náboženské hry)
Supplementum (doplnky - obsahujú napr. iné varianty starších piesní)
Text bol veľakrát zhudobnený, najznámejšie zhudobnenie je bezpochyby z roku 1924, kedy Carl Orff zhudobnil 24 básní.
Kantáta Carla Orffa pre zbor a orchester. Carmina Burana je najväčšia prežívajúca zbierka stredovekej latinskej poézie. Hoci piesne boli zložené v 12. storočí, okolo doby Eleanor Aquitaine, Henryho II. Anglicka a Frederick Barbarossa Nemecka, boli zapísané až takmer o storočie neskôr. Rukopis (asi 350 piesní) bol dlho zabudnutý a objavený až v roku 1803 v kláštore v bavorskom BENEDIKTBEUERN (odtiaľ názov "Piesne Beuern"). Putujúci básnici, učenci (vagantes) rôznych národností sa nie vždy pozerali priaznivo na niektoré cirkevnej autority. Najčastejšie tematiky: bujné oslavy, víno, ženy a spev.
V Carmine Burane je zahrnutých asi 50 nemeckých piesní, z ktorých takmer všetky sú jedinečné. Sú vzácnym zdrojom nemeckého rukopisu stredovekej nemeckej literatúry.
|