Hračky a darčeky
reklama

Osobnosti

späť na výber osobností

Milan Rúfus

pridané 25. 7. 2012 | získaných 8 bodov | zobrazené 475x
pridal: Mgr. Anna Lažová | autor/i: neznámy | zdroj: http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=1749

* 10.12.1928 Závažná Poruba - † 11.01.2009 Bratislava

Básnik, prekladateľ, literárny historik, esejista, nositeľ vyznamenania Pribinov kríž I. triedy – vysoké štátne vyznamenanie za mimoriadne zásluhy a kultúrny rozvoj krajiny a mnoho ďalších.

Narodil sa v rodine murára. Do ľudovej školy chodil v rodisku, zmaturoval roku 1948 na Gymnáziu v Liptovskom Mikuláši. V rokoch 1948 - 1952 študoval slovenčinu a dejepis na FF UK v Bratislave. Po skončení vysokoškolského štúdia zostal na Filozofickej fakulte UK ako pedagóg. Prednášal dejiny slovenskej a českej literatúry. V školskom roku 1971 - 1972 pôsobil na univerzite v Neapole, kde prednášal slovenský jazyk a literatúru. Žil na dôchodku v Bratislave.

Zbierky: Zvony, Ľudia v horách, Stôl chudobných, Kolíska (s fotografiami M. Martinčeka), Kolíska spieva deťom, Hora (opäť s fotografiami M. Martinčeka).

Inšpirovaný slovenskou ľudovou slovesnosťou z Prostonárodných slovenských povestí Pavla Dobšinského a ich humanistickým posolstvom básnicky stvárnil mnohé slovenské rozprávky. Vyšli v zbierkach Kniha rozprávok a Sobotné večery. K tejto téme sa ešte vrátil v knihách adresovaných len detskému čitateľovi Rozprávočka veselá ostaň ešte s nami a Lupienky z jabloní. Básnickou úvahou nad zmyslom života a ľudského údelu, ako aj nad zmyslom tvorby a tvorivosti je skladba Óda na radosť. Do detstva sa tematicky vrátil v zbierke Studnička. V lyrickom dialógu s dieťaťom v nej konfrontuje svoju životnú skúsenosť so stále prítomným zázrakom detského vnímania sveta a z neho vyplývajúcich otázok pre dospelých. Zavŕšením básnického stvárnenia slovenských ľudových rozprávok a triptychovým uzavretím tejto tematiky je kniha Tiché papradie. V knihe Dve osudové spojil svoje eseje Štyri epištoly k ľuďom z roku 1968 s básnickou skladbou Murárska balada, ktorá je zovšeobecnením konkrétnych osudov básnikovho rodu. Kniha je ilustrovaná výtvarnými dielami básnikovho liptovského spolurodáka Kolomana Sokola. Knihou lyrických miniatúr s poetologickým pozadím kresťanských modlitieb je zbierka Modlitbičky, ktorá vyšla vo viacerých reedíciách, ako aj s rozšíreným obsahom pod názvom Nové modlitbičky. Podobnú tematiku, no s motivickým zázemím dialógu dieťaťa a otca, má aj kniha Pamätníček a Modlitby za dieťa. Filozoficko-meditatívny charakter má básnická zbierka Neskorý autoportrét, v ktorej básnik sumuje prežitú skutočnosť, rovnako ako zbierka Čítanie z údelu. Nevinnosť ako prísľub vytúženej harmónie stíšeným hlasom oslavuje v osobnej básnickej spovedi Žalmy o nevinnej. V roku 2005 vydal zb. Báseň a čas Od r. 2002 vychádza Súborné dielo Milana Rúfusa. Dosiaľ vyšlo 8 z plánovaných 16 zväzkov.

Výbery poézie:
1969 Triptych
1972, 1975 Básne
1978 A čo je báseň

Eseje
1968 Človek, čas a tvorba
1969 Štyri epištoly k ľuďom
1974 O literatúre
1996 Epištoly staré a nové

Prekladateľská tvorba:

Z nórčiny preložil dramatickú báseň H. Ibsena Peer Gynt, zo španielčiny výber z poézie klasika kubánskej literatúry J. Martího (Znamenie života ). Takisto prebásnil Knihy žalmov a Jeremiášov nárek. Jeho diela vyšli v angličtine, bulharčine češtine, francúzštine maďarčine, nemčine, nórčine, poľštine, rómčine, ruštine, taliančine a ďalších jazykoch.

Zaujímavosti a návrhy ako učiť osobnosť:

Komentáre:
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne komentáre. Môžeš byť prvý, kto pridá komentár.
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené