Hračky a darčeky
reklama

Osobnosti

späť na výber osobností

Ján Botto

pridané 23. 7. 2012 | získaných 8 bodov | zobrazené 601x
pridal: Mgr. Anna Lažová | autor/i: Mgr. Anna Lažová

Narodil sa 27 januára 1829vo Vyšnom Skalníku –  zomrel  28. apríla 1881 v Banskej Bystrici. Bol slovenský romantický básnik, autor  balád a povestí inšpirovaných ľudovou poéziou.

Matka mu zomrela, keď mal ešte len trinásť rokov. Jeho prvá škola bola evanjelická ľudová škola v rodnej dedine. Vďaka nadaniu a postaveniu sa rozhodol odísť za vzdelaním. Študovať odišiel na latinskú školu do Oždian. 9. septembra 1843 sa zapísal na evanjelické lýceum v  Levoči. V Levoči skončil Botto dva najvyššie gymnaziálne stupne, rétoriku a filozofiu. Po štúdiu na evanjelickom lýceu v  Levoči sa Botto rozhodol pre vtedy menej typické zamestnanie, inžinier-zememerač.    

Tvorba

Do časopisov prispieval pod pseudonymom Janko Maginhradský (J. M-ski). Tento pseudonym si vybral podľa vrchu nad jeho rodiskom. Jeho básnické začiatky spadajú do obdobia, keď slovenský literárny romantizmusnadobúda vyhranenejšiu podobu. Jeho prvá tlačená báseň Hrob vyšla v časopise  Orol tatranský. Čerpal z ľudovej poézie, jej námetov, obraznosti a symboliky. Cez postavu ľudového hrdinu sa vyslovoval o dobových problémoch a situácii v národnom živote, aktualizoval ľudové tradície a zvýraznil v nej hodnoty živé aj v tom období. Z ľudových tradícií si vzal námety aj pre balady. Vyslovoval sa aj k aktuálnym dobovým otázkam, zaujímal k nim postoj a spoločensky sa angažoval. Písal vlastenecké a príležitostné básne, v ktorých reagoval na dôležité udalosti v národnom živote.  

Známe balady
Dva hroby
Z vysokých javorov lístočky padajú
Tajný šuhaj
Práčka na Rimave
Rimavín
Žltá ľalia
Ctibor
Margita a Besná
Lucijný stolček

Alegorické skladby Povesti slovenské
Báj na Dunaji
K mladosti

Skladby Pieseň Jánošíkova
Krížne cesty
Smrť Jánošíkova

Ľudové povesti Báj na Dunaji
Báj Maginhradu
Báj Turca
Povesť bez konca

Písal aj vlastenecké a príležitostné básne.

Zaujímavosti a návrhy ako učiť osobnosť:

Komentáre:
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne komentáre. Môžeš byť prvý, kto pridá komentár.
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené