Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Cudzie slová
8. ročník

Pre mnohých ľudí sú tetovania a piercingy formou osobného vyjadrenia. Ide o vášeň alebo závislosť? Pri oboch procedúrach vzniká bolesť a jej miera závisí od jednotlivca. Pri tetovaniach a piercingoch sa objavujú psychologické, fyziologické i sociálne príznaky, ktoré naznačujú závislosť. Tieto stavy sú pri tetovaní  bežné. Ešte vážnejšou poruchou je sebapoškodzovanie. Vtedy človeka zaplavujú endorfíny, ktoré vychádzajú priamo z mozgu. Adrenalín je produkovaný zasa v žľazách obličiek. Tieto látky vznikajú v hypofýze a sú našimi prírodnými analgetikami.

Číslovky
8. ročník

V domácnostiach často používame  olivový olej. Na výrobu jedného litra olivového oleja potrebujeme  niečo viac ako päť kilogramov olív. Závisí to od konkrétnych odrôd a od času zberu. Ak sú plody nedozreté, obsahujú menej oleja a ich počet na výrobu jedného litra oleja sa zvyšuje. Ale aj prezreté plody znižujú kvalitu výsledného produktu. Existujú rôzne odrody olív. Medzi najlepšie patria odrody s ovocnými tónmi alebo s chuťou artičokov, byliniek a jabĺk. 1600-ročný olivovník nájdeme v Chorvátsku na súostroví Brijuni. Strom dodnes rodí a každý rok na ňom dozrie zhruba tridsať kilogramov plodov. Z nich sa vylisujú necelé štyri litre vzácneho oleja.

Jednoduchá veta a súvetie
8. ročník

Žiarivo biely úsmev je snom mnohých ľudí. Niekto po ňom túži, lebo chce vyzerať lepšie sám kvôli sebe. Iným pomáha v práci v styku s inými ľuďmi. No nie každý sa ním môže pochváliť. Existuje viacero spôsobov, ako môžeme žiarivo biely úsmev získať. Nie vždy sú však prospešné. Jedni používajú bielenie pomocou chémie, iní bieliace pasty. Aby nám zuby zostali čo najdlhšie biele, musíme sa vyhýbať farebným nápojom a jedlám. Negatívne ovplyvňuje bielobu našich zubov aj fajčenie. Ústa po jedle si vypláchnite vodou a umývajte si ich so železnou pravidelnosťou ráno a večer.

Vlastné podstatné mená
8. ročník

Matica slovenská vznikla pod vplyvom tisícročia príchodu vierozvestov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Tomu však predchádzali viaceré neúspešné pokusy. Podarilo sa až v roku tisíc osemsto šesťdesiattri. Matica už v svojich začiatkoch chcela vydávať a rozširovať slovenské časopisy, knihy a umelecké diela. Na to všetko bolo treba nemalé financie, ktoré od štátu neprichádzali. Valné zhromaždenie Matice slovenskej sa konalo štvrtého augusta v Turčianskom Svätom Martine. Zišlo sa vtedy dvakrát viac ľudí, ako vtedy malo mesto obyvateľov. Podľa kronikárov ich mohlo byť štyritisíc až päťtisíc. Bolo to najväčšie národné zhromaždenie Slovákov.

Opakujeme ohybné slovné druhy
8. ročník

Úspešná cesta k schudnutiu vedie cez dôslednosť a trpezlivosť. Chvíľu potrvá, kým si človek zvykne na pravidelný pohyb. Musí mať správne stravovacie návyky a zbaviť sa nezdravých. Vyprážané jedlá a sladkosti musia ísť bokom. Dôležitý je pohyb a dostatok ovocia  a zeleniny. Obsahujú veľa živín, vlákniny a vody. Prednosť by mali mať nápoje bez kalórií. Správny rytmus tela zabezpečujú tri jedla denne. K želanému schudnutiu nám často môžu dopomôcť aj drobné a jednoduché zmeny.

Zhrnutie učiva
8. ročník

Vedeli ste, že sovy vidia aj dozadu? Vedia otočiť hlavu až o dvesto sedemdesiat stupňov. Zoológovia doteraz nemali tušenia, ako je to možné. U človeka a u iných cicavcov by takéto otočenie hlavy poškodilo vnútorné steny krčných ciev. To by spôsobilo okamžité krvácanie do mozgu. Jeden zo zoológov urobil pokus  na vypreparovaných krčných cievach uhynutých vtákov. Nainjektoval do nich farebnú indikačnú tekutinu. Farba ukázala, že na artériách, ktoré vedú ku oku, sú malé nádržky so silnými stenami. Tie dobre odolávajú mechanickej námahe. A tak tieto nočné vtáky môžu bez problémov otočiť hlavu aj dozadu.

Jednoduchá veta a súvetie
8. ročník

Perá sú zastrúhané, ale Štúr sa nepriberá k robote. Stojí a rozmýšľa. Na tvári tieň. Ustaté oči hľadia do prázdna. Kalinčiak hľadí, slovka neprehovorí. Nemôže pochopiť, čo sa dnes robí. Prehodia si peleríny a vykročia na ulicu. Prejdú Michalskou bránou a bez slova kráčajú k Dunaju. Postoja chvíľu zahľadení do mútnych vôd rieky. Štúr sa chytí za bradu, znak, že tuho rozmýšľa. Kalinčiakovi sa vidí mlčanie nekonečne dlhým. Zakašle, povzdychne a to preberie jeho spoločníka. Štúr začne rozprávať o biede slovenského ľudu a o tom, že ho treba vzdelať vo vlastnej reči.

Prístavok
8. ročník

Päť štartov, päť medailí. Toto dokázal Michal Martikán, náš úspešný vodný slalomár. Poslednú  účasť na olympijských hrách v Londýne korunoval cenným kovom, bronzovou medailou.  Zapísal sa do olympijskej histórie ako prvý muž, ktorý získal na letnej olympiáde päť medailí za sebou v individuálnom športe. Svoju sériu začal ako sedemnásťročný. Už vtedy bol cieľavedomý a táto vlastnosť mu ostala dodnes. Vodný slalom, ťažká športová disciplína, si vyžaduje vnútornú silu, dôveru v seba, množstvo tréningov a skrotenie divokej vody.  Pre nášho medailistu je však tento šport najkrajší na svete, preto sa pokúsi zabojovať o zlato, najcennejší olympijský kov, aj o štyri roky.

Opakovanie podstatných a prídavných mien
8. ročník

Málokto stál na vrchole Hory hôr. Je to druhá najvyššia hora sveta. Leží na hranici medzi pakistanskou časťou Kašmíru a Čínou. Na jej vrchol sa dostal slovenský horolezec Peter Hámor. Svoju zbierku Popradčan rozšíril už na desať hôr elitnej kategórie. Počasie bolo priaznivé, nesnežilo a takmer nefúkalo. Na svoj výstup nepoužil ani prídavný kyslík. Tak vysoko bez kyslíka ešte nebol. Pred štrnástimi rokmi na Evereste si ešte Hámor pomohol kyslíkom, odvtedy lezie bez neho. Ani zostup nie je jednoduchý. Horolezci musia zostúpiť skôr, ako príde zlé počasie.

Skladba
8. ročník

Oxytocín je hormón šťastia. Jeho hladinu môžu zvýšiť vzájomné reakcie medzi psami a ich pánmi. Liečebný účinok psa by mohol mať chemické vysvetlenie, ale je možné, že tieto zvieratá vytvárajú pocit súdržnosti. Aj preto sa psy dlhý čas využívajú v zotavovniach, v hospicoch, ale aj v oblastiach katastrof. Vedci zistili, že psy môžu zlepšiť morálku na pracovisku, podporiť spoluprácu a znížiť stres. Aj preto by sa mohlo uvažovať o kancelárskom psovi, čím by sa obmedzila miera stresu počas dňa.   

1 2 3 4 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené