Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Rondo alebo ide pieseň dokola
hudobná výchova a hudobné umenie

Hru môžeme použiť pri učení ronda, kde sa opakuje stále tá istá melódia a medzi ňou sa striedajú rôzne iné melódie.

Učiteľka začne spievať pieseň:
Ide pieseň dokola,
okolo stola la la.
Ide pieseň dokola,
okolo stola la la.
Ide pieseň krásne.
Ktože nám ju začne?
A ukáže prstom na žiaka, ktorý začne spievať ľubovoľnú pesničku, akú si vyberie. Keď ju dospieva, učiteľka znovu začne spievať pesničku Ide pieseň dokola a ukáže na ďalšieho žiaka, ktorý bude spievať inú pieseň atď.

OBMENA: S učiteľkou môžu spievať aj žiaci. Namiesto „Ktože nám ju začne?“, môžeme namiesto „ktože“ použiť konkrétne meno.

Peter Nagy - Hrajme sa na Petra
hudobná výchova a hudobné umenie

Hru môžete použiť na hodine, na ktorej preberáme Petra Nagyho a jeho pieseň Láska je tu s nami (5. ročník). Učiteľka žiakom prehrá niektoré ukážky Petrových piesní. Názvy piesní píše na tabuľu. Medzi nimi musí byť okrem iných aj: Korálky od Natálky, Až sa znova narodím, Aj tak sme stále frajeri a Čarbičky.
Potom žiakom zahrá a zaspieva pieseň „Hrajme sa na Petra“. Žiaci majú pozorne počúvať a zapísať si, ktoré názvy jeho pesničiek sa v pesničke nachádzali.

TEXT
(refrén)Hrajme sa na Petra,
pusti gramofón.
Hrajme sa na Petra,
kto bude ako on.

Ktoré chcú byť Natálky,
zoberú si korálky.
Až sa znova narodím,
budem hrávať spolu s ním.
A ten, kto je maličký,
zoberie si čarbičky.
Na kolenách tri diery.
Tak sme stále frajeri, frajeri, frajeri. A...(refrén)

Bc. Eva Honcová

Učíme sa o spevákovi, skupine
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiakom prehráme aspoň jednu skladbu od daného interpreta. Potom si žiaci napíšu do zošita čísla od 1 po 10. Učiteľ prehráva žiakom rôzne piesne od rôznych interpretov, medzi nimi sa nachádzajú aj piesne od speváka/skupiny, ktorého/ú na hodine práve preberajú. Žiaci majú uhádnuť, ktorá pieseň mu/jej patrí.

Rozstrihaná pesnička
hudobná výchova a hudobné umenie

Rozdeľte žiakov do skupín. Každej skupine dajte pesničku bez slov, ktorá bude roztrihaná na takty. Úlohou žiakov je ju čo najskôr poskladať. Skupina, ktorá bude prvá hotová, bude odmenená.

Zahrajme sa so spevom
hudobná výchova a hudobné umenie

Vyberte nejakú známu ľudovú pieseň a tú si zaspievajte najskôr normálne, potom rôznymi spôsobmi:

- pomaly, čo najpomalšie,
- rýchlo, čo najrýchlejšie,
- striedavo – jeden verš pomaly a druhý rýchlo,
- staccato, potom legato a striedavo,
- len na vokály, alebo na spoluhlásky,
- prehnane zodpovedne, pedantne,
- ako pubescent,
- udivene a naivne,
- čo najfalošnejšie,
- ako blues, ako rockenrol, operne,
- tak, akoby spieval pesničku cudzinec, ktorý nevie po slovensky...

Žiakov môžeme sprevádzať na hudobnom nástroji.

Starý gramofón
hudobná výchova a hudobné umenie

Hudobno-výrazové prostriedky

Predstavte si, že ste gramofón. Začneme chodiť v kruhu do rytmu a zaspievame pieseň. Po chvíľke učiteľ zahlási, že gramofónu už dochádzajú sily. Gramofón spomalí chôdzu i artikuláciu, spev intonačne klesá do hĺbky. Učiteľ začne točiť kľukou a gramofón – deti, sa začnú točiť rýchlejšie. Spev začne ožívať a intonácia sa vracia k normálu, tak ako rýchlosť chôdze a artikulácie. Potom učiteľ omylom zaradí „vyššiu rýchlosť“. Spev a pohyb sa zrýchľujú, intonácia stúpa nahor, ako keby spievali trpaslíci. Inokedy je zasa málo ostrá ihla, gramofón začne chrapčať atď.

Melodický kruh
hudobná výchova a hudobné umenie

Žiaci stoja v kruhu a podupávaním udržujú základné metrum. Jeden z hráčov vykročí a zaspieva nahlas jednoduchý melodicko-rytmický motív na jednej alebo viacerých slabikách a pridá pár gest. Ostatní po ňom v rytme ako ozvena zopakujú motív aj s pohybmi a pokračuje ďalší hráč v poradí.

Obrázky na notovom papieri
hudobná výchova a hudobné umenie

Počúvanie hudby

Určite ste už počuli o rôznych kresbách spojených s počúvaním hudby. Vaši žiaci môžu prejaviť svoj zážitok, pocity z hudby pomocou notového papiera. Notové osnovy im môžu poslúžiť na tvorbu mozaiky... Žiaci majú veľké spektrum prejavenia sa.

OPAČNÝ POSTUP: Žiaci si majú vymyslieť skladbu, len v mysli. A tú majú zapísať na notový papier a to nie pomocou nôt, ale pomocou rôznych obrázkov a znakov, ktoré budú nasledovať v poradí melódie skladby.

Príbehy v hudbe
hudobná výchova a hudobné umenie

Počúvanie hudby

Vypočujeme si viackrát vhodne pripravenú skladbu, potom sa žiaci pokúsia vymyslieť si krátky príbeh, ktorý podľa nich daná hudba "hovorí". Hra môže mať aj formu dialógu, ktorý môžu žiaci zahrať.

Koláž z hudby
hudobná výchova a hudobné umenie

fantázia a hudba

Pripravíme si nahrávku, ktorá bude obsahovať sériu rôznych zvukov z reálu, prípadne i úryvok z vybranej skladby. Zvuky sú skutočné, imitované, prevzaté... Nahrávka môže obsahovať zvuk vrznutia dverí, krokov, pád stoličky, zvonenie telefónu... Koláž obsahuje aj pauzy (1 - 3 minúty). Prvá skupina si pripraví koláž a druhá si ju musí dobre vypočuť, potom si musí vymyslieť a realizovať svoju predstavu deja.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené