Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Vzácny človek
občianska náuka

Žiaci v škole (doma) napíšu opis človeka, ktorého si vážia a zdôvodnia prečo (pre ktoré jeho potenciality).

Zaujímavá osobnosť v tvojom okolí
občianska náuka

Úloha:
Pohľadaj a urob rozhovor s nejakým zaujímavým človekom.

Popis: Skús pohľadať človeka, ktorý dokáže robiť niečo zaujímavé alebo netradičné. Zahraj sa na moderátora a urob s nim rozhovor aspoň 6 otázok. Tento rozhovor zapíš. Môžeš písať rukou, ale snaž sa o peknú úpravu, alebo to napíš na počítači. Svoj rozhovor môžeš doplniť fotografiami alebo kresbami.

Mariana Dučová

Pomôž druhému
občianska náuka

Ako sa má žiak správať k niekomu, kto je napríklad smutný, rozčúlený, sklamaný? Odpoveď na otázku nech hľadajú deti sami. Všetky deti sa posadia na stoličky, ktoré sú uložené do kruhu. Jedno dieťa sa postaví uprostred a znázorní nejakú negatívnu náladu, ktorú ostatní najprv pozorujú bez komentára. Keď sa hráč posadí na svoje miesto, hľadajú ostatní rôzne spôsoby, ako ho čo najrýchlejšie rozveseliť. Nakoniec musí dieťa, ktoré negatívnu náladu predvádzalo, rozhodnúť, čo mu v tejto situácii urobilo obzvlášť dobre.

Metodický postup: Žiak musí prejaviť svoju empatiu a pokúsiť sa vcítiť a zároveň pomôcť svojmu kamarátovi v rôznych situáciách. Žiak, ktorý predviedol zlú náladu, musí identifikovať, ktorú pomoc by prijalo najradšej. Žiaci môžu diskutovať ako sa cítili, keď pomáhali, a ako keď boli na druhej strane.

Strom pozitívneho sebahodnotenia
občianska náuka

Učiteľ so žiakmi prediskutuje tému schopností. Uvedie príklady na rôzne druhy schopností- napr. hudobné, športové, matematické, organizačné. Požiada žiakov, aby nakreslili na papier formátu A4 strom so 7 koreňmi a 7 konármi. Do koreňov si účastníci vpíšu svoje najrozvinutejšie schopnosti (talenty). Učiteľ vyzve každého účastníka spoločenstva aby vyjadril pocity, ktoré prežíval pri ich objavovaní, aby si predstavil svoje schopnosti, umožníme mu aj pozitívnu podporu zo strany ostatných členov spoločenstva. Potom animátor požiada účastníkov spoločenstva, aby vpísali do konárov stromu svoje najcennejšie životné úspechy a výkony. Animátor opäť vytvorí priestor pre vzájomné podelenie sa so svojimi úspechmi, ako aj pocitmi pri popisovaní svojich úspechov.

Ľudská skladačka
občianska náuka

Potrebujeme veľký priestor, najlepšie pokrytý kobercom. Deti sa postavia do zástupu, ich úlohou je vytvoriť ľudskú reťaz tak, že každý podá ruku spolužiakovi pred sebou aj za sebou.
Deti môžu stáť, ležať, kľačať, sedieť, podmienkou je však, že nesmú zaujať tú istú polohu ako kamarát pred ním a za ním. Keď deti dokončia reťaz, prezrú si ju, zapamätajú si svoje miesto v ľudskej skladačke, potom sa pustia a rozídu po miestnosti.
Na pokyn učiteľa sa znovu pokúsia vytvoriť rovnakú ľudskú skladačku.
Cvičenie niekoľkokrát zopakujeme, aby sa naplnil vlastný cieľ aktivity.
Otázky na záver:
Bolo príjemné pre vás dotýkať sa spolužiakov?
Ľahko ste sa prispôsobili zaujatej polohe spolužiakov?
Bolo obtiažne pre vás zapamätať si vaše miesto a polohu medzi tými istými spolužiakmi?
Kde ste sa stretli s vytváraním ľudských reťazí?

Hra na kamenné sochy
občianska náuka

Žiaci vytvoria trojice. Ich úlohou je gestom a pohybom vytvoriť súsošie, ktoré vyjadruje nejakú myšlienku, príbeh. Ostatní žiaci hádajú, čo súsošie zobrazuje.
Žiakom môžeme na lístky napísať myšlienky alebo názvy diel, ktoré majú zobraziť. Lístky si náhodne vyberajú.

Vytvorme príbeh
občianska náuka

Úlohou žiakov je napísať príbeh o chlapcovi alebo dievčati, kde použijú všetky tieto pojmy.: pochopenie druhého, priateľstvo, odvaha, želanie, dobrý skutok, pomoc, láska a dar.

Zákonník
občianska náuka

Žiaci si predstavujú, ako by vyzeral život na Zemi, keby boli všetci ľudia šťastní. Ich úlohou je nakresliť si tabuľu, knihu na papier a do nej vymyslieť zákony, ktoré by mal každý človek dodržiavať, aby sme mohli byť všetci šťastní.

Ahoj!
občianska náuka
Hráči chodia po triede. Ich úlohou je pri vzájomnom kontakte sa pozdraviť, usmiať sa, podať si ruky, objať sa apod.
1 2 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené