Hračky a darčeky
reklama

Didaktické hry

Nájdi značky s rovnakým začiatočným písmenom
chémia

Učiteľ žiakom zadá začiatočné písmená (napr. C, E, I, M, A...). Žiaci majú za úlohu v časovom limite nájsť čo najviac chemických značiek, ktoré začínajú na toto písmeno. Môžu pracovať individuálne alebo v skupinách.

C – Ca, Cr, Co, Cf, Cm, Cd...

Víťazov odmeníme (napríklad periodickou tabuľkou, ktorú nájdete aj na našej stránke).

Chemické prvky - tajnička
chémia

Tajnička sa skladá z 9 písmen – MENDELEJEV.

POSTUP: Učiteľ na tabuľu nakreslí tajničku, ktorá pozostáva z veľkých a malých obdĺžnikov. Po vylúštení tajničky budú veľké obdĺžniky obsahovať riešenie. Tajnička sa skladá zo značiek chemických prvkov. Žiaci sa po jednom, v poradí v akom sedia, pýtajú učiteľa, či sa v tajničke nachádza chemický prvok X, ktorý má značku Y. Učiteľ odpovedá áno alebo nie. Ak povedal áno, tak povie aj to, na ktorom mieste sa značka prvku nachádza. Žiak tajničku doplní a dostáva bod.

Žiak, ktorý tajničku vylúšti alebo dostane najviac bodov vyhráva a je odmenený (napríklad periodickou tabuľkou, ktorú nájdete aj na našej stránke).

Obsahom tajničky môže byť nová látka, ktorú budete na hodine preberať.

Vzorcová tajnička
chémia

Pomôcky:

    • farebný papier (dve farby)
    • kriedy

POSTUP:

      Aj hodinu chémie môžeme oživiť zábavnou hrou na školskom dvore.

 

      Na farebný papier (napr. modrej farby – bude určený pre družstvo „modrých“) nakreslíme 10 rámčekov, do ktorých napíšeme 10 vzorcov a na papier inej farby (napr. červenej – určený pre družstvo „červených“) napíšeme/vytlačíme 10 iných vzorcov. Vzorce vystrihneme a na opačnú stranu kartičiek napíšeme poradové číslo od 1 po 10. Kartičky potom zložíme a schováme na školskom dvore. Odporúčam papiere jednej farby skryť na mieste, ktoré vymedzíme pre prvé družstvo a papiere druhej farby skryť na miesto, ktoré vymedzíme druhému družstvu, zamedzíme tým neskorším nezhodám. Na chodník kriedou nakreslíme, dostatočne od seba vzdialené, tabuľky - doplňovačky, do ktorých nevpisujeme text (ten vyplnia žiaci), len poradové čísla. Žiakov rozdelíme na dve družstvá („modrých“ a „červených“). Oboznámime ich s podmienkami hry. Vymedzíme trasu, kde majú hľadať a kadiaľ môžu chodiť, aby nedošlo k úrazu a ukážeme im príslušné tabuľky. Žiakov odštartujeme. Hľadajú papieriky so vzorcami a s tými utekajú k svojej tajničke, kde vypíšu názov prvku alebo názov zlúčeniny. Družstvo, ktoré vylúšti tajničku ako prvé, vyhráva a zaslúži si odmenu.

Družstvá si môžu pred začiatkom hry zvoliť pisára a hľadačov kartičiek.

OBMENA: Túto hru môžeme použiť aj pri overovaní vedomostí, ktoré žiaci nadobudli za celý školský rok. Skrátime si s ňou dlhé chvíle po klasifikačnej schôdzi. Miesto vzorcov napíšeme na papiere otázky, ktoré majú jednoslovnú odpoveď. Z odpovedí vytvoríme tabuľku a hra môže začať!

OBMENA 2: Chcete, aby žiaci pozornejšie počúvali na hodine literatúry, či čítania? Povedzte im, že sa pôjdete zahrať na školský dvor a vyhrá to družstvo, ktoré najpozornejšie počúvalo čítaný text.

    Bc. Eva Honcová
1 2 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené