Aj hodinu chémie môžeme oživiť zábavnou hrou na školskom dvore.
Na farebný papier (napr. modrej farby – bude určený pre družstvo „modrých“) nakreslíme 10 rámčekov, do ktorých napíšeme 10 vzorcov a na papier inej farby (napr. červenej – určený pre družstvo „červených“) napíšeme/vytlačíme 10 iných vzorcov. Vzorce vystrihneme a na opačnú stranu kartičiek napíšeme poradové číslo od 1 po 10. Kartičky potom zložíme a schováme na školskom dvore. Odporúčam papiere jednej farby skryť na mieste, ktoré vymedzíme pre prvé družstvo a papiere druhej farby skryť na miesto, ktoré vymedzíme druhému družstvu, zamedzíme tým neskorším nezhodám. Na chodník kriedou nakreslíme, dostatočne od seba vzdialené, tabuľky - doplňovačky, do ktorých nevpisujeme text (ten vyplnia žiaci), len poradové čísla. Žiakov rozdelíme na dve družstvá („modrých“ a „červených“). Oboznámime ich s podmienkami hry. Vymedzíme trasu, kde majú hľadať a kadiaľ môžu chodiť, aby nedošlo k úrazu a ukážeme im príslušné tabuľky. Žiakov odštartujeme. Hľadajú papieriky so vzorcami a s tými utekajú k svojej tajničke, kde vypíšu názov prvku alebo názov zlúčeniny. Družstvo, ktoré vylúšti tajničku ako prvé, vyhráva a zaslúži si odmenu.
Družstvá si môžu pred začiatkom hry zvoliť pisára a hľadačov kartičiek.
OBMENA: Túto hru môžeme použiť aj pri overovaní vedomostí, ktoré žiaci nadobudli za celý školský rok. Skrátime si s ňou dlhé chvíle po klasifikačnej schôdzi. Miesto vzorcov napíšeme na papiere otázky, ktoré majú jednoslovnú odpoveď. Z odpovedí vytvoríme tabuľku a hra môže začať!
OBMENA 2: Chcete, aby žiaci pozornejšie počúvali na hodine literatúry, či čítania? Povedzte im, že sa pôjdete zahrať na školský dvor a vyhrá to družstvo, ktoré najpozornejšie počúvalo čítaný text.