Hračky a darčeky
reklama

Osobnosti

späť na výber osobností

Pavol Orságh Hviezdoslav

pridané 11. 8. 2011 | získaných 3 bodov | zobrazené 564x
pridal: Mgr. Eva Meszarošová | autor/i: neznámy | zdroj: neznámy
Hviezdoslav

P. Orságh Hviezdoslav sa narodil 2. februára 1849 vo Vyšnom Kubíne.
Zomrel 8. novembra 1921v Dolnom Kubíne.
Bol to slovenský básnik, dramatik, spisovateľ, prekladateľ, právnik, člen Revolučného národného zhromaždenia ČSR a čestný predseda Matice slovesnkej.

Je jednou z vedúcich osobností v slovenskej literatúre.

Dielo:
Jeho literárne začiatky boli zložité. Už počas štúdií začal písať prvé básne v maďarčine a nemčine, ktoré mali úspech u jeho pedagógov a taktiež s nimi získaval i rôzne ceny. Prvé literárne diela vydíval pod pseudonymom Jozef Zbranský. Neskôr zredigoval spolu s Kolomanom Banšelom almanach Napred, no tento zborník vyvolal v staršej generácii tak silný odpor, že tomuto mladému básnikovi nebolo umožnené uverejňovať diela v literárnom mesačníku Orol. Táto situácia sa zmenila až po odchode Andreja Sytnianskeho z redakcie časopisu Orol. Svoje dial uverejňoval i časopise Slovenské pohľady.

Vo svojej tvorbe nadviazal na tvorbu slovenských romantických básnikov, najmä na tvorbu Andreja Sládkoviča. Venoval sa lyrike (reflexívna lyrika a prírodná lyrika) a epike, ktoré realizoval veršom. V oblasti drámy sa pokúšal kombinovať verš s prozaickou vetou, neboli technicky zvládnuté. Taktiež tvoril biblickú epiku, spoločensky a filozoficky, aktualizujúce biblické námety. Po roku 1900 dominujú v jeho tvorbe kratšie útvary – balady, historická epika a básne s ľúbostnou tematikou.

 

 

Zaujímavosti a návrhy ako učiť osobnosť:

Na jeho počesť je pomenovaní planétka Hviezdoslav 3980.

Narodil sa na Orave v obci Vyšný Kubín ako tretie dieťa v chudobnej rodine zemana, garbiara a roľníka Mikuláša Országha. Mal brata a sestru. Základné vzdelanie získal v mieste svojho rodiska a v susedných obciach Jasenová a Leštiny. Ako žiak dosahoval veľmi dobré študijné výsledky. Pre jeho ďalší, najmä národný vývin mal veľký význam leštinský učiteľ Adolf Medzihradský, ktorý ho pripravoval aj na štúdium na maďarskom gymnáziu v Miškovci. V Leštinách, kde ukončil ľudovú školu, sa zásluhou učiteľa Adolfa Medzihradského učilo aj po slovensky. A bola to najmä zásluha učiteľa Medzihradského, že rodina dala Pavla ďalej do škôl, pretože práve on ich upozorňoval na chlapcov výnimočný talent. Mladý Pavol bol chorľavý a nehodil sa na gazdovskú prácu. Rok vypomáhal na gazdovstve svojmu strýkovi Jánovi, rodina sa však napokon rozhodla, že ho pošle k inému, pomerne bohatému a bezdetnému strýkovi Pavlovi – krajčírskemu majstrovi, do Miškovca, keďže tam bolo aj nižšie gymnázium. A tak sa Pavol Országh v septembri zapísal do prvého ročníka gymnázia v Miškovci. Tam získal aj potrebnú znalosť maďarčiny, ktorá bola uňho chabá, sám spomínal, že sa musel „bifľovať,“ aby sa zaradil medzi prvých žiakov triedy. Pavol nechodil domov ani na prázdniny, ostával v Miškovci, kde preštudoval celú strýkovu knižnicu. Tak si obľúbil poéziu a diela maďarských básnikov. Po strýkovej smrti v roku sa vrátil domov na Slovensko a nastúpil na evanjelické lýceum v Kežamrku, kde zavŕšil stredoškolské štúdium. Po ukončení gymnaziálnych štúdií sa presťahoval do Prešova, kde študoval na Právnickej akadémii. Advokátske skúšky zložil však v Budapešti. Roku 1919 ho poctili čestným doktorátom filozofie na Karlovej univerzite. Štúdium ukončil v roku 1872 a začal pôsobiť ako advokátsky koncipient. V Námestove si otvoril samostatnú advokátsku prax. Všetky svoje tvorivé roky tak prežil na Orave, kde pôsobil taktiež ako člen súdu alebo vedúci filiálky Tatrabanky. V roku odišiel do Dolného Kubína, kde sa stal sudcom, a v máji sa oženil s Ilonou Novákovou, dcérou miestneho evanjelického seniora. Ich manželstvo bolo bezdetné, no keď  zomrela jeho matka a  jeho otec a o rok neskôr i jeho brat Mikuláš, rozhodol sa s manželkou, že adoptujú obe Mikulášove deti, Jaroslava a Sidóniu. Neskôr viedol slovenskú delegáciu na oslavách 50. výročia vzniku Národného divadla v prahe. Do svojho prejavu vložil náznak možného blízkeho spolužitia Slovákov a Čechov. Preto koncom toho istého roku nadšene privítal vznik Československa a s ním aj utvorenie reálnych perspektív pre slobodný rozvoj slovesnkého národnéhoživota. Krátko na to sa začal zhoršovať jeho zdravotný stav, a po liečení v Prahe a Luhačoviciach zomrel v Dolnom Kubíne, kde je aj pochovaný.

Menom Hviezdoslav si splnil sen z detstva. Fascinoval ho  pohľad na nekonečné priestory nočnej oblohy, posiatej nespočetným množstvom hviezd a súhvezdí.

Hra 1 ŽIVOT: Úlohou žiakov je nakresliť komix, na ktorom znázornia život Hviezdoslava od detstva až po smrť. Autorov život si môžu rozkúskovať na časti a podeliť po skupinách alebo každá skupina vytvorí celý komix. Tieto komixi predstavujú skupiny spolužiakom. Celý životopis komentujú. Snažia sa byť niečim originálny. Predstavujú si, že sú na spisovateľovom mieste a snažia sa nejakým spôsobom znázorniť pocity, ktoré mohol mladý Pavol pocičovať v cudzine, u strýka, doma a pod. Učiteľ im predkladá čo najviac informácii o autorovom živote. Žiaci sa i sami informujú. Vo svojich komixoch môžu používať i obrázky z časopisov či z internetu a nielen to.

Hra 2 ŽIVOT: Žiaci hrajú divadlo, v ktorom predstavujú život P. Orságha Hviezdoslava. Najskôr získavajú čo najviac info o jeho živote a diele. potom si určujú postavy, tvoria kulisy (nákresy na tabuľu, obrázky na interaktívnej tabuli a pod.) Píšu si scenár, vyberajú melódie známych piesní a ako text používajú Hviezdoslavove básne. Texty v scenári si nepíšu celé. Tvoria len stručnú osnovu. Nakoniec improvizujú.

Hra 3 TEMATIKA: Učiteľ rozdá do dvojíc rôzne básne autora, ktoré sa od seba líšia tematikou. Úlohou žiakov je si text prešítať, zamyslieť sa nad nad jeho posolstvom a zameraním. Nakoniec učiteľka do stredu tabule napíše meno autora a žiaci chodia po jednom k tabuli a snažia sa napísač čo najviac tém, ktorými sa autor zaoberal. Každú tému zdôvodnia, prečo si myslia, že v básni ide o tú a tú tematiku.

 

Komentáre:
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne komentáre. Môžeš byť prvý, kto pridá komentár.
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2024 Edukačný portál Akonaskolu.eu, všetky práva vyhradené