Cieľ: Dozvedieť sa o zaľadnených oblastiach na Zemi, o severnom a južnom póle.
Materiál: Glóbus, lepiaca páska, fixky, nožnice, kocky cukru, lep, papierová podložka.
Čo robiť? Koberec, alebo vyznačenú plochu v miestnosti si predstave ako zamrznutú vodnú hladinu. Povedzte deťom, aby po nej chodili, ale veľmi opatrne, je tam klzko... Potom sa všetci posaďte na podlahu do kruhu a ukážte na glóbuse biele miesta na zemskom povrchu – severný a južný pól.
Porozprávajte im, ako je tam chladno, aké zvieratá tam žijú. Že ich chráni pred mrazom hustá srsť a podkožný tuk. Vyskúšajte si, ako napríklad žijú tučniaky. Postavte sa a znázornite ich chôdzu, paže pozdĺž bokov, dlane vyčnievajú do bokov ako plutvy. Kráčajte po ľade a kolíšte sa pri chôdzi z boka na bok. Alebo si sadnite na kryhu ľadu a pritlačte sa k sebe ako ťažkopádne mrože, keď sa zohrievajú. Voľne sa pohybujte, ale pritom zostávajte pri sebe, pohojdávajte sa dopredu, dozadu. Predstavujte si, že namiesto rúk máte hrubé, srsťou zarastené laby ako polárny medveď... Čo vás zohreje, keď žijete na takom studenom mieste? Predstierajte, že sa teplo vrstvene obliekate, alebo sa zohrejte cvičením. Každý nech navrhne nejaký cvik a ostatní ho spoločne zopakujú...
Rozhliadnite sa po ľade. Vidíte tam nejaké rastliny alebo ovocie? Sotva. Tak čo by sme tam asi jedli? No predsa ryby. Tak si ich nachytajme. Vysekáme otvor do ľadu a spustíme udicu. Trpezlivo (asi pol minúty) čakáme a vytiahneme ulovenú rybu. Komu zabrala tá najväčšia?
A čo ešte? Sadnite si okolo stola a vysvetlite, čo je to iglu. Že je to obydlie, ktoré si stavajú ľudia zo snehu v zaľadnených oblastiach zeme. Robia ich z ľadových kociek. Skúste to aj vy. Z bielych kociek cukru, na papierovú podložku pomocou lepidla, urobte jeden model.