Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Prídavné mená
5. ročník

Na babkinej sukni je už veľa záplat. Nepríjemný silný dážď narobil ľuďom veľké starosti. Bratových kamarátov sme ponúkli makovými buchtami a kozím mliekom. Mládenci prišli domov veselí a rozjarení. Evina tvár žiarila veselým úsmevom. S obdivom pozorovali plynulý motýlí let. Bol biely ako krieda.

Veľké písmená
7. ročník

Po úraze ho previezli do Fakultnej nemocnice v Bratislave. Spolu s kamarátmi sme sa zapísali do knižnice. Aj Mestská knižnica v Trnave usporadúva často besedy o knihách. Moja mama rada číta Slovenku. Rýchlik Kriváň mal meškanie. Minister odcestoval na návštevu Dolného Rakúska. Pri Tomašovskom výhľade vteká do Hornádu Biely potok. Na pokraji Ružomberka sa nachádza malebná dedinka Biely Potok. Rozhodol sa voliť republikánov.

Vybrané slová
5. ročník

Vavrínový veniec visí víťazovi na krku. Vrtuľník vyletel do veľkej výšky. Husi zasipeli a pomaly sa približovali. Syn má pekný byt na sídlisku. Zavili ich do deky, bola zima a silný mráz. Chlapi i ženy dojedli a začali sa opäť brodiť sypkým závejom. Partizáni si vyčistili pušky. Pripravovali sa na nebezpečný boj. Veliteľ zapískal.

Slová s i-í, y-ý
7. ročník

Rím (mesto), iskriť, krytina, ohryzok, rýľ, nabrýzgať, rytier, rysovať, Korytničan, nahrýzať, rybacina, rys, syslí chvost, vysychať, osýpky, sirota, Sidorovo, siláž, piliny, lysina, ligot, list, rýmy (vo verši), trýzniť, zákryt, rýdzik, rypák, korytnačka, rytec, pokryť, pirohy, pitvor, piskor, pyrit, kryha, krivda, ryha, blyšťať sa, synovec, pisk (zvuk), hvizd.

Vybrané slová
5. ročník

Myšičky pyšne pokývali svojimi chvostíkmi. Zbojníci vystrelili. Domov prichádza obyčajne medzi piatou a šiestou. Minuli všetko obilie. Ryžu jedli z misky. Pri pitve našli v rybe prsteň. Šidlo sa zapichlo veľmi hlboko. Zahryzli sa do mäkkej ryby. Vo fabrike sa po rannej siréne zahryzli do práce. Chýr o silákovi Lomidrevovi sa šíril po kraji.

Vybrané slová mp3 nahrávka
5. ročník

Líška zacítila korisť. Vybehla z kríčka, aby sa nasýtila. Pod brezami a osikami vyrastali maličké hríbiky. Hviezdoslav je náš najväčší básnik. Motýľ a muchy vyliezajú z puklín kôry. Baníci dobývajú uhlie. Obidva hrady Turci dobyli. Na vyučovaní zíval. Nábytok vyviezli až na ôsme poschodie. Holič vytiahol britvu.

Vybrané slová
5. ročník

Podaj mi tričko! V jazierku chytá vydra rybičky. Strýca zvolili do turistického výboru. Majster niečo zakričal a rýpadlo sa vrylo do zeme. Princ vytiahol dýku. Vlčica zdvihla za násypom pysk a zavyla. Kto sa neumýva, ufúľaný býva. Vyšiel z pivnice a silno zapískal. Jano sa skryl na farskej višni. Zmija zasyčala a vystrčila dlhý tenký jazyk.

Vybrané slová mp3 nahrávka
5. ročník

Milka si výborne oddýchla, preto mala čistú myseľ. Bývali v Korytnici. Do sýpky prisypali ďalšie tony obilia. Chytrý Richard sa obrovi vyšmykol. Z dlhého bydla mu spadol uzlík s buchtami. Obidve deti sa ocitli na vysočine. Ohyzdná striga ich už vítala s vidlami v ruke. Bystrého Janka ukryla osobitne do chlievika. My sa radi umývame mydlom. Na konci výletu sme si zavýskali. 

Vybrané slová
6. ročník

My sme jedli rizoto veľkou lyžicou. Vypili čaj a opäť svieži skočili na lyže. Sito visí na klinci. Milan v obývačke rysoval. Byt sa hemžil hmyzom. V sýpkach obilia vyčíňali sysle. Zistili omyl počítača. Urobili štyri chyby, ale písali ďalej. Koryto Váhu dolu k Dunaju rozšírili. V Bystrici je Hron ešte plytký. V zime sýkorky spievali milými hláskami. Silný oráč ani okom nemihol, keď syn sivú kobylu udrel dlhým bičiskom. Vyskočila tak vysoko, že sa jej pod kopytami zaiskrilo.

Diktát - doplňovačka i -í, y-ý
7. ročník

Každ-  mesiac má svoje zvláštnosti, svoje pôvab-. O marci možno povedať, že je azda zo všetk-ch najrušnejší.  To súvis- s príchodom jar-. Star- Slovania začínali ked-si nov- rok marcom. Bol to dôkaz ich lásk- k životu, lebo práve v tomto obdob- sa prebúdza  zo zimného spánku všetok život na zem-.  Marcové dni nás lákajú do prírod-.  Na r-bníkoch už v-dieť divé hus-.  Tie  nás v-tajú  s-potom.  Príroda žije v nev-danom ruchu a zhone. Túto krásu vn-mame  všetk-mi svojim- zm-slam-.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené