Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Opakovanie pravopisu
9. ročník

Kniha pre mnohých je jedným z najväčších pôžitkov. Človek môže spoznať skvelý pocit, keď sa posadí doma s novým úlovkom a začne čítať. Nová kniha pôsobí na všetky zmysly. Očami sa pasieme na peknom predmete, počujeme šuchot stránok, cítime vôňu papiera... Pri čítaní spoznávame ľudí, ktorí sú ukrytí v našich myšlienkach. Mnohokrát zažívame nezvyčajnú formu šťastia. To môžeme zažívať aj v kníhkupectvách. Tie usporadúvajú čoraz viac autorských čítaní, kde počujeme svojho autora čítať a vidíme ho naživo. Takéto stretnutia autormi sú vždy príjemné.

Opakovanie pravopisných javov
8. ročník

Už dvanásť rokov sa na Slovensku uskutočňujú Letné shakespearovské slávnosti. Stal sa z nich najväčší divadelný sviatok, ktorý si každoročne pozrie viac ako pätnásťtisíc divákov. Zahralo si v ňom už vyše sto známych hercov. Desiatky režisérov odviedli kvalitnú prácu, ktorá sa odzrkadlila v kreativite hier. Diváci majú možnosť vidieť slovenských a českých hercov a na jednom pódiu počuť oba jazyky. Pre umocnenie kultúrneho zážitku sa hrá výlučne na hradoch a zámkoch. Každý rok je v hľadisku viac a viac mladých ľudí, ktorí si našli vzťah aj k divadelnej klasike, akou je Shakespeare.

Súvetie
9. ročník

V Európskej únii zomrie každý rok množstvo ľudí na následky chorôb spôsobených fajčením. Fajčenie a tabakové výrobky spôsobujú viac problémov ako alkohol, drogy, vysoký krvný tlak, obezita alebo  vysoký cholesterol. Najnovším opatrením je zobrazenie štrnásť nebezpečenstiev na baleniach tabakových výrobkov. Všetky tieto hrozby vznikajú ako následok využívania tabakových  výrobkov. Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že najmenej fajčiarov je vo Švédsku a najviac v Rakúsku. Ak si človek cení svoje zdravie, prestane fajčiť bez akejkoľvek pomoci a prostriedkov.

Súvetie
9. ročník

Ľudské telo obsahuje päťdesiat až sedemdesiat percent vody. Bez tejto tekutiny sa náš organizmus nezaobíde, preto je dôležité, aby bol prísun vody dostatočný. Voda reguluje telesnú teplotu, pomáha pri transporte rôznych potrebných živín do buniek a tiež pomáha pri vylučovaní nepotrebných látok z tela. Človek denne stratí až tri litre vody, čo sa prejavuje na hmotnosti. Voda sa dokonca vylučuje aj pri dýchaní. Nedostatok vody v našom organizme  môže spôsobiť dehydratáciu. Jej následkom cítime smäd, bolesti hlavy, slabosť, únavu a celkové zhoršenie nálady. Preto je dôležité, aby množstvo tekutín, ktoré naše telo vylúči, bolo nahradené.

Opakovanie pravopisných javov
7. ročník

Každý návštevník Bratislavy sa môže odfotiť pri soche, ktorú voláme jednoducho Náci. Socha pripomína jedinečnú osobnosť v dejinách Bratislavy. Vlastným menom sa Náci volal Ignác Lamár. Preslávil sa tým, že chodil po uliciach mesta v elegantnom fraku s cylindrom. Pred dámami si často sňal z hlavy cylinder a daroval im kvety. Mnohokrát im zaspieval aj pieseň, preto bol veľmi obľúbený. Hoci nebol  štátnik, športovec, ba ani vojak, v pamäti ľudí navždy ostane ako dôležitá postava Bratislavy.

Prídavné mená
8. ročník

Každý rok ožíva nádvorie Trenčianskeho hradu. Konajú sa tam obľúbené hradné slávnosti, ktoré majú množstvo dobových atrakcií. Nádvorie ovládnu stredovekí šermiari, žongléri a divadelníci. Návštevníci okrem šermiarskych a hudobných predstavení si môžu zastrieľať z luku alebo kuše, zajazdiť si na koni a ochutnať stredovekú kuchyňu. Ani jeden rok nechýba historický jarmok umeleckých remeselníkov. Najmenší návštevníci si preverujú svoju odvahu a šikovnosť v dobových súťažiach. Všetci potom odchádzajú z návštevy hradu spokojní.

Opakovanie pravopisu
8. ročník

Najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe je Žitný ostrov. Nachádza sa tam aj populárne termálne kúpalisko Thermalpark Dunajská Streda s množstvom atrakcií. Bazény využívajú termálnu vodu, ktorá priaznivo pôsobí na pohybové ústrojenstvo. Deti sa vybláznia na toboganoch a športoviskách. V okolí kúpaliska sa nachádzajú viaceré cyklotrasy, prírodné i kultúrne zaujímavosti. Návštevníci si môžu pozrieť Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede. Kaštieľ mapuje dejiny Žitného ostrova a určite sa ho oplatí vidieť.

Vlastné mená
8. ročník

Mesto Holíč je zaujímavé tým, že je niekdajším sídlom Habsburgovcov. Aj Mária Terézia v ňom trávila svoje voľné chvíle. V Holíčskom zámku, ktorý je neskorobarokový, sa nachádza aj zámocká kaplnka. Okrem nej si môžeme pozrieť čínsku sálu a podzemné chodby, ktoré boli tajným únikovým východom cisárovnej. Atrakciou pre návštevníkov je tiež člnkovanie vo vodných valoch okolo zámku. V meste sa nachádza aj jedna z prvých manufaktúr na Slovensku. Založil ju manžel Márie Terézie František Lotrinský. Aj preto sa oplatí vidieť toto zaujímavé slovenské mestečko.

Súvetie
8. ročník

Mnohí z nás by vedeli vymenovať niekoľko dôvodov, prečo sa oplatí čítať knihy. Ale sú aj takí, ktorí neradi čítajú. Môžu sa síce vyhovoriť na zlú učiteľku, ktorá ich ku knihám neviedla, ale skôr či neskôr nadíde čas, keď si priznajú svoju vlastnú chybu. Lebo čítaním získavame nielen slovnú zásobu, ale predovšetkým vedomosti. S tým súvisí aj ovládať dobre pravopis a schopnosť vyjadrovať sa. Neoplatí sa tvrdiť, že knihy sú drahé. Existujú predsa knižnice a tam si každý vyberie knihu podľa svojich predstáv a záujmov.

Pravopis podstatných mien
8. ročník

Ešte pred druhou svetovou vojnou bola kravička živiteľkou slovenského vidieka. Pilo sa mlieko, z ktorého sa doma mútilo maslo, vyrábal tvaroh. Mlieko, ako sa bežne vravelo, bolo základom výživy. Na poli či v záhrade sa dopestovali zemiaky, hrach, fazuľa, tekvica, koreňová zelenina. Roľníci na rozdiel od obyvateľov mesta takmer nič nekupovali. Jedli bryndzové halušky, pirohy, šúľance, kapustu, klobásky z domáceho chovu. No dnes je štýl iný. Cez týždeň sa ľudia ponáhľajú do jedální, nahádžu jedlo do seba a šup do práce. Je to dané vývojom, kultúrou, železnými zvykmi. Ale najmä tým, že Slovák si za normálnych podmienok dvojhodinový obed nemôže dovoliť.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené