Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Opakovanie pravopisných javov
9. ročník

Golf je veľmi populárny šport dnešnej doby. Ide o šport, v ktorom samotný hráč alebo malá skupinka hrá malou golfovou loptičkou do jamky. Cieľom je použiť čo najmenej úderov. Pri hre sa používajú rôzne palice. Väčšina ihrísk má podľa možností deväť alebo osemnásť jamôk. Golf pochádza zo Škótska a hral sa na Britských ostrovoch niekoľko storočí. Dnes  si získal  širokú popularitu a počet hráčov po celom svete stále rastie. Svojich priaznivcov má aj u nás. Slovensko má viac než pätnásť golfových ihrísk. Prestížne ihrisko golfu sa nachádza vo Veľkej Lomnici, kde sa konajú i medzinárodné turnaje.

Vlastné podstatné mená
7. ročník

Mestečko Spišská Sobota vzniklo z niekdajšej trhovej osady. Dodnes si zachovalo stredoveký charakter. Navštevujú ho mnohí tatranskí turisti. Pri návšteve Slovenska ho neobišla ani britská kráľovná Alžbeta II. Prezrela si centrum mestečka a Kostol svätého Juraja. Kostol bol postavený v 13.storočí.  Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. V meste stojí aj dom, v ktorom býval Matej Korvín pri návšteve Spiša. Ide o neskorogotickú stavbu a takisto láka turistov.

Prístavok
8. ročník

Päť štartov, päť medailí. Toto dokázal Michal Martikán, náš úspešný vodný slalomár. Poslednú  účasť na olympijských hrách v Londýne korunoval cenným kovom, bronzovou medailou.  Zapísal sa do olympijskej histórie ako prvý muž, ktorý získal na letnej olympiáde päť medailí za sebou v individuálnom športe. Svoju sériu začal ako sedemnásťročný. Už vtedy bol cieľavedomý a táto vlastnosť mu ostala dodnes. Vodný slalom, ťažká športová disciplína, si vyžaduje vnútornú silu, dôveru v seba, množstvo tréningov a skrotenie divokej vody.  Pre nášho medailistu je však tento šport najkrajší na svete, preto sa pokúsi zabojovať o zlato, najcennejší olympijský kov, aj o štyri roky.

Opakovanie podstatných a prídavných mien
8. ročník

Málokto stál na vrchole Hory hôr. Je to druhá najvyššia hora sveta. Leží na hranici medzi pakistanskou časťou Kašmíru a Čínou. Na jej vrchol sa dostal slovenský horolezec Peter Hámor. Svoju zbierku Popradčan rozšíril už na desať hôr elitnej kategórie. Počasie bolo priaznivé, nesnežilo a takmer nefúkalo. Na svoj výstup nepoužil ani prídavný kyslík. Tak vysoko bez kyslíka ešte nebol. Pred štrnástimi rokmi na Evereste si ešte Hámor pomohol kyslíkom, odvtedy lezie bez neho. Ani zostup nie je jednoduchý. Horolezci musia zostúpiť skôr, ako príde zlé počasie.

Skladba
8. ročník

Oxytocín je hormón šťastia. Jeho hladinu môžu zvýšiť vzájomné reakcie medzi psami a ich pánmi. Liečebný účinok psa by mohol mať chemické vysvetlenie, ale je možné, že tieto zvieratá vytvárajú pocit súdržnosti. Aj preto sa psy dlhý čas využívajú v zotavovniach, v hospicoch, ale aj v oblastiach katastrof. Vedci zistili, že psy môžu zlepšiť morálku na pracovisku, podporiť spoluprácu a znížiť stres. Aj preto by sa mohlo uvažovať o kancelárskom psovi, čím by sa obmedzila miera stresu počas dňa.   

Kontrolný diktát
9. ročník

Zvieratá vo voľnej prírode každý deň predvádzajú ohromujúce športové výkony. Ich odmenou nie je medaila, ale prežitie. Šprint na sto metrov je nepochybne jedna z najprestížnejších atletických disciplín. No najrýchlejšieho muža planéty Usaina Bolta by však neporazil len gepard, ale aj obyčajný zajac. Ženie ho strach pred predátorom dychtiacim zožrať ho. Zvieratá však podávajú oveľa ohromujúcejšie skokanské výkony. Patria k nim žaby, klokany, ale aj komba ušatá. Je to drobný nočný tvor, ktorý vyskočí do výšky viac ako dva metre. Rekordérom medzi živočíchmi je menej ako polmilimetrový chvostoskok. Svoje telo vymrští pätnásť centimetrov do vzduchu. O zlatú medailu by sa s ním mohla pobiť aj obyčajná blcha, ktorá veľkosť svojho tela preskočí až dvestokrát.    

Pravopis podstatných a prídavných mien
5. ročník

Mama je najdôležitejší človek v našom živote. Je to osoba, ktorá je nám vždy nablízku. Poradí, pomôže a teší sa z našich úspechov. Nikdy nás nezradí. Sleduje naše kroky od narodenia. Je  pracovitá, usmievavá a láskavá. Snaží sa, aby z nás boli múdri a šikovní ľudia. Mama má v sebe nekonečnú dobrotu a lásku. Vždy si nájde čas na pohladenie a milé slová. Aj  preto by sme nemali váhať povedať slová lásky a vďaky svojej milej mamičke.

Zhrnutie učiva
9. ročník

Aj podľa písma sa dá veľa povedať o pisateľovom temperamente, morálke, prudkosti emócií. Písmo skúma grafológ, ktorý z písma zistí povahové vlastnosti pisateľa. Okrem trvalých vlastností písmo zobrazuje aj momentálne citové rozpoloženie človeka. City často kolíšu a menia sa aj niektoré znaky. Preto niektorí ľudia hovoria, že sa im mení písmo. Nie je to pravda, v skutočnosti sa im mení len nálada. Väčšina dôležitých znakov je stále rovnaká.  Štúdiom rukopisu sa dá zistiť, či je človek emocionálny, praktický alebo skôr teoretik, akú má vôľu. Keď nám niekto po rozbore písma povie, aké máme negatívne vlastnosti, skôr si ich uvedomíme a budeme sa snažiť ich korigovať.

Opakovanie pravopisných javov
9. ročník

Ploštica posteľná je rovnako ako ostatné parazity nevítaným hosťom. Tieto bodavé tvory sú pritom známe tým, že nie sú nijako vybavené  v nárokoch na ubytovanie. Luxusný hotel alebo chatrč, usadí sa všade. Ak sa objavia, potom prichádza na rad armáda deratizérov. Tento bezkrídly hmyz hrdzavočervenej farby sa živí krvou živočíchov a na svojho hostiteľa dokáže vraj čakať poriadne dlho, aj celý rok. Uštipnutie spôsobuje bolestivé a svrbiace pupence, u citlivejších ľudí horúčky, opuchy aj žihľavkovú vyrážku po celom tele.Talianky Neapol vraj v lete bojuje proti invázii veľkých červených švábov. Výnimkou nie je ani Londýn, ktorý je považovaný za jednu z najväčších „plošticových metropol“ sveta. Návštevníci týchto miest by si mali dávať pozor, aby si domov nepriniesli tohto dočasného parazita.

 

Opakovanie slovných druhov
8. ročník

Každý rok príde obdobie, keď sa ľudia začnú pozerať s nedôverou aj na kľučky na dverách. Je to obdobie chrípky. Spôsoby šírenia chrípky sú dobre známe. Ľudia sa často nakazia aj po dotyku predmetu, ktorý prichádza do kontaktu s množstvom ľudí. Tieto predmety slúžia doslova ako zberné stanice pre rôzne vírusy. Zničiť vírus predtým, ako nakazí ďalších ľudí, by preto mohlo aspoň časť z nich ochrániť. Vedci preto pracujú na protichrípkovom nátere, ktorý by dokázal vírus likvidovať. Látka, ktorú vynašli v americkom inštitúte by to mohla dokázať. Na vybrané predmety sa dá nastriekať alebo natrieť.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené