Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Spodobovanie
3. ročník
Jožko bol včera zbierať hríby. Kde sa len pozrel, všade zbadal nejaký hríb. Batôžtek položil pod starý dub. Najprv si vytiahol chlieb, slaninu a nôž. Z chuti si zajedol. Potom sa pustil do zbierania húb.
Diktát
2. ročník
V nedeľu odpoludnia bolo na lúke veselo. Chlapci sa chvíľu naháňali pŕhľavou, ale potom si robili z vŕby píšťalky. Vyľakané vrabce vyfŕkli z tŕnia a odleteli do blízkej hôrky.
Píšeme ô
2. ročník
Dnes majú deti dobrú vôľu, lebo idú do lesa na vychádzku. Zobrali si veľký kôš na jahôdky a malinôčky. Voňavé fialôčky už dávno uschli. Potôčik veselo žblnkoce v údolí hôrky. Príjemná vôňa sa šíri vôkol malinčia.
Píšeme dvojhlásky
2. ročník
Od Tatier k Dunaju siroty spievajú, dajže bože šťastia hôrnemu šuhaju. Štiasta, bože, z rána i z večera, a to takou mierou, ako nám on meria. Viac je rozum než šťastie. I čierna sliepka biele vajce znesie. Prišiel z hory, zjedol by voly.
Píšeme ä
2. ročník
Mamička poslala Dalibora kúpiť mäso. Pýtal si kilo hovädziny. Mäsiar mu zabalil hovädzie mäso do mäkkého papiera. V zovretej pästi má Dalibor desať eur. Podáva ich mäsiarovi.
Píšeme ľ
2. ročník
Mamička upravila posteľ a zrazu začala kričať. Veľmi som sa preľakol, čo sa stalo. Skadiaľsi vyletela moľa. O chvíľku som priniesol z kúpeľne starú košeľu a začal som naháňať moľu. Zatiaľ som ju naháňal , kým nespadla.
Píšeme ľ
2. ročník
Kto veľmi ľúbi seba, toho neveľmi ľúbia iní. Veľká rieka tečie pokojne. Mucha lieta okolo ohňa dotiaľ , kým si nespáli krídla. Povedať je ľahko, spraviť ťažko. Kniha je najlepší priateľ.
Podstatné mená mp3 nahrávka
7. ročník
Na Banskom v Slanských vrchoch sme navštívili salaš. Siedmi valasi s piatimi psami práve vyháňali ovečky a barany na pašu. Vycvičení psi im výdatne pomáhali. Bača nás milo privítal. Ponúkol nám ovčí syr a žinčicu. Rozprával nám, ako v tomto chotári chodia hladné vlky na baraninku. Vtedy spí v košiari a svieti lampášom vlkom do očí. Ostré zuby sa im blyštia do tmy. No bača a jeho pomocníci sú smelí chlapíci. Keď na tanieri rozváňajú bryndzové halušky, krátia si dlhé večery rozprávaním zážitkov s dravcami. Viete, z čoho sa vyrába bryndza?

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Spodobovanie mp3 nahrávka
7. ročník
V sobotu sme boli u starých rodičov. V záhrade u dedka a babky dozrelo hrozno. Pochúťka lákala škorce, no najmä osy. Chlapi pripravili lis. O chvíľu už tiekol z vylisovaného hrozna prúd sladkej šťavy. Naplnili sme ňou veľký sud. Môj odhad sa ukázal správny. Bola to dobrá úroda. Deti hneď chceli aspoň malý glg. Mama hovorievala, že hroznová šťava čistí krv a je veľmi zdravá. Veď láka i včely, aby nakŕmili svoju mlaď. Už to vidím, že tá šťava sa zaraz minie.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Vybrané slová mp3 nahrávka
7. ročník
Babička z Bytče ma obyčajne poriadne vykŕmi. Vie, že milujem ryžu a preto mi často na obed varí rizoto s hríbmi a rýdzikmi posypané syrom. Na večeru mi často robí bryndzové halušky. Nikdy ma nenechala trýzniť sa hladom. Po jedle sa rada napijem minerálnej vody Korytnice alebo babičkinho bylinkového čaju sladeného kryštálovým cukrom. Myslím, že babička pozná každú bylinku. Minule strýkovmu synovi vyliečila opuchliny spôsobené hmyzom. Zvykne každému pomáhať. Je to rýdzo slovenská dobrosrdečná povaha.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené