Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Písanie y, ý, i, í mp3 nahrávka
9. ročník
Sivkastý psík sa priplichtil k bývalej olympijskej víťazke, teraz už dôchodkyni. Všetci ôsmi pytliaci tentoraz neskrivili zveri ani vlások na hlave. Obrovitánske lišajníky skrývali kikiríkajúce psy, cvikly a tri, štyri osy živiace sa kozím mliekom. Hvízdali, sipeli, syčali zvery visiace dole hlavou. Za siedmimi horami tikala gitara v rozvírenom prachu. Úchytkom ukázal na lichotivé výdobytky mihotajúce sa na krištáľovo čistej kryhe.

zvuková nahrávka: Bc. Anna Dohnanová

Písanie i-y (vybrané slová po m) mp3 nahrávka
3. ročník
Minulý rok mi rodičia kúpili nové korčule. Myslel som, že sa za pár minút naučím korčuľovať. To bol veľký omyl. Spočiatku mi to išlo mizerne. Nohy sa mi šmýkali po ľade. Moja spolužiačka Milka mi pomáhala po šmykľavom ľade.
Písanie i-y (vybrané slová po p)
3. ročník
Zvedavý Paľko sa na všetko vypytuje. Dedko mu ani nestačí odpovedať. Paľko sa spytuje: prečo pištia kuriatka, prečo je pýr pichľavý, prečo kováč opiluje kobyle kopyto, prečo sa pije pivo, čo ho to pichá v boku, či sú ešte pytliaci, kto potrebuje pyteľ, za čo sa pyká. Jeho vypytovaniu niet konca kraja. Dedko drží v ústach pípku a na Paľkovo vypytovanie ani nepípne.
Písanie i-y (vybrané slová po p)
3. ročník
Pyšná Mária pýtala od skromnej Martinky fialky. Chcela sa s nimi popýšiť pred pytačmi. Marienka si vypýtala fialky od dvanástich mesiačikov. Pyšná Mária sa od rozčúlenia zapýrila a sama sa vybrala do hory. V hore zahynula, a tak pykala za svoju pýchu.
Písanie i-y (vybrané slová po b)
3. ročník
Naše príslovia dokazujú neobyčajnú bystrosť nášho ľudu. Na Sibíri sa dobýva mnoho nerastov. Kto sa chce biť, musí tam byť. Zlá bylina nevyhynie. Obidvaja ste rovnakí. Najdrahšou bytosťou býva matka. V obývačke máme bicie hodiny.
Písanie i-y (vybrané slová po b)
3. ročník
Keby ste prišli na Oravu, boli by ste milo prekvapení. Orava sa neobyčajne zmenila. Starobylé drevenice miznú a miesto nich akoby z vody rastú nové byty s moderným nábytkom.
Písanie i-y (vybrané slová po l)
3. ročník
Stará mlynárka zbiera liečivé byliny. V košíku z lyka má lipový kvet. Lysý mlynár sedí pod lipou a pozerá, ako pomaly plynie voda v plytkom potoku. Tu a tam poletujú lišaje. Medzitým sa priblížila búrka. Zablýskalo sa a prvé kvapky dažďa sa už blyštia na bylinkách.
Písanie i-y
3. ročník
Kým lenivý myslí, chytrý spraví. Na chybách sa učíme. Čo je živé, nech sa hýbe. Naša Margitka išla do kina. Gazdiná vyšla z chyže a nasypala hydine. Dínom-dánom na kopečku stála. Chichotať sa a híkať v spoločnosti je neslušné. V archíve sa našli historicky cenné listiny.
Spodobovanie
3. ročník
Hľaď si, z čoho žiješ. Jedz chlieb a pi vodu, neprídeš na chudobu. Z knihy múdry, bez knihy nemý. Na jazyku med, na srdci jed. Ľahko piť na cudziu kožu. Ťažko z kameňa vodu vytisneš. Z cudzieho krv nevytečie. Huby jedz, ale meno im vedz. Viac je rozum, než šťastie.
Spodobovanie
3. ročník
Andrejko bol včera v cirkuse. Videl tam všelijaké zvieratá. V klietke sedel mocný lev, ktorého rev sa ozýval po celom zverinci. Pravda, hnev mu za chvíľu prešiel a bolo zasa ticho ako prv.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené