Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Spoluhlásky ď,ť,ň,ľ v spojení s i a dvojhláskami
2. ročník
Rodičia boli s dievčatkom v divadle.Teta ticho počúvala tretiu pieseň. V diaľke sme zbadali studničku. Lienka a motýlik letia nad lúkou.

námety: Patrícia Fábryová

Mäkké spoluhlásky
2. ročník
Na šípovej ružičke sedí vtáčik. Citrón krájame nožíkom. Krajčír čistí šijací stroj. Splašený kôň erdží. Cudzinci zablúdili v neznámej krajine.

námety: Patrícia Fábryová

Tvrdé spoluhlásky
2. ročník
Pri rieke stojí mlyn. Mišo je gymnazista. Má mokré topánky. Chytal raky. Palcom ledva hýbe. Z chaty sa dymí. Dedo číta noviny.

námety: Patrícia Fábryová

Krátke a dlhé samohlásky
2. ročník
Starká mi čítala peknú rozprávku o víle. Janka má ploché nohy. Hanka kúpila múku na koláče. Zo šípok varíme chutný čaj.

námety: Patrícia Fábryová

Cudzie slová mp3 nahrávka
8. ročník
Slovenskí reprezentanti v boxe podali gigantický výkon. Ani naši cyklisti a cyklokrosári neboli najhorší. Prekonali svoje rýchlostné maximum. Naša favorizovaná gymnastka však sklamala. Bola indisponovaná pre chronickú bronchitídu. Neobhájila titul vicemajsterky sveta. Veľmi aktívne vystupoval tím basketbalistiek. Ich hyperaktivita bola sympatická aj internacionálnemu kolektívu žurnalistov. V závere však diskvalifikovali našu kapitánku a v družstve nastala disharmónia. Dynamiku vystriedala pasivita. Len o vlások im unikol zisk medailí. Medzi olympijské disciplíny patrí aj hod diskom. Najúspešnejšou výpravou letných majstrovstiev sa stali domáce Nemky.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Zvieracie a pomnožné podstatné mená mp3 nahrávka
7. ročník
Zadychčaní psi dobehli k horárovi. Kohúty ospanlivo zakikiríkali. Spevaví vtáci sa vrátili. Vysoko nad rovinou pomaly krúžili dva orly. Splašený zajac sa pustil do lesa. Na druhej strane Dunaja zlietli akýsi čierni vtáci. Šimpanzy pijú vodu z dutín stromov. Austrálski vtáci sú vynikajúcimi remeselníkmi prírody.Leopardy sú veľmi opatrné a človeku sa radšej vyhnú.Na hodine sme čítali úryvok Šimpanzi zo siedmej B. Donovaly sú výborným strediskom pre lyžiarov. Vo Veľkých Karpatoch žijú rysy ostrovidy. Rozdivené psy zahnali diviaky do húštiny.Pri Tatranských Matliaroch sa objavili medvede. Divé zvery prehrýzli ohradu. Lososy sa liahnu v potokoch a riekach. (99 slov)

námety: Tatiana Jányová Urbanová

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Zhrnutie učiva pre 8. ročník mp3 nahrávka
8. ročník
Bol raz jeden bohatý sedliak a ten bol taký skúpy, že nijaký sluha nevydržal u neho dlhšie ako mesiac. Keď už nik nechcel k nemu do služby, išiel hľadať do ďalekej dediny. Kráčal bystrým krokom, kým ho noc v hore nezašla. Odrazu pri ňom čosi zafučalo, ako keď kováčsky mech stlačí. Zjavil sa hôrny dedo. Hôrny dedo sľúbil sedliakovi takých dvoch sluhov, čo budú aj bez jedenia robiť. Zjednali sa na sedem rokov. Potom mu mal dať skúpy sedliak sedminu toho, čo sluhovia zarobia. Sedliakovi noví sluhovia boli ozaj znamenití. Po celý deň robili, nič nejedli. Sedliak zbohatol. Keď dal sedliak dedovi miesto zlatiek črepy, hôrny dedo mu nezostal dlžný. Zobral mu nielen znamenitých sluhov, ale aj celý majetok.

námety: Mária Korčáková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Skladba (Syntax) mp3 nahrávka
8. ročník
Stredoveké roľnícke rodiny žili v jednoduchých roľníckych domcoch. Vnútri bola iba jedna veľká miestnosť, samostatné izby neexistovali. Svetlo prenikalo dovnútra malými okienkami a v zime boli i tie upchaté. Vetralo sa iba dverami a otvorom v streche, ktorým odchádzal aj dym z otvoreného ohniska, kde sa pripravovalo jedlo. Aj zariadenie domu bolo jednoduché. Na dlážke z udupanej hliny stál stôl, lavice, zopár truhlíc a prípadne aj posteľ. Ak posteľ nebola, spalo sa na laviciach. Zriedkavosťou nebolo ani to, že najmä v zime pod jednou strechou žili spolu ľudia i zvieratá.

námety: Mária Korčáková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Podstatné mená a slovesá mp3 nahrávka
8. ročník
Sníva o klavíri, lebo suseda má až dva klavíry. Načo ti budú toľké motory? V hoteli to vrie ako v úli. Počul si už o Andrei ? Býva v prepychovej vile na konci gaštanovej aleje. Vynikajúco hrá na klavíri a recituje. Študuje na gymnáziu, kde dosahuje vynikajúce študijné výsledky. V dome majú až dva klavíry a jedny husle. Pred ich vilou stoja dva automobily. V nich vozia Andreinho otca striedavo dvaja šoféri. Každú chvíľu ju vidím oblečenú v novom modeli šiat. Po večeri sa chodí previezť v červenom svetri na bicykli. Vedľa nej bežia dva fučiace foxteriéry. Andrei vejú vo vetre dlhánske vlasy. Myslím, že som do nej beznádejne zamilovaný.

námety: Mária Korčáková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Kontrolný diktát mp3 nahrávka
8. ročník
Šijací stroj, ktorý máte doma, zošíva niťami. Ale stroje v továrni na zošity zošívajú drôtom. Stačí zapnúť stroj a on prepichne dva zošity na štyroch miestach a zošije ich štyrmi lesklými drôtikmi. Teraz leží pred tebou na stole novučičký čistý zošit. Leží a je ticho. Nerozpráva ti, ako bol smrekom a ako po ňom skákala veverička. Mnoho všeličoho zakúsil smrek, kým sa zmenil na tento zošit. A teraz závisí od teba, čo bude so zošitom ďalej. Môžeš doň písať úhľadným a pekným písmom nádherné verše a tvoj nemý zošit prehovorí dokonca v rýmoch. Každému, kto ho vezme do rúk, rozpovie to, čo si doň napísal. A tebe pomôže dobre sa učiť, aby si bol múdry a vzdelaný.

námety: Mária Korčáková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené