Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Diktát pre 2. ročník SŠ mp3 nahrávka
10. ročník
V prítmí štýlovej krčmičky rozmýšľal o tom, čo videl. Z kávy sa šírila príjemná vôňa. Para stúpala kamsi dohora, kde sa pod lampou rozplynula. Niekedy chceme byť lepšími ako sme, uvažoval Katkin priateľ, a odpil si. Popálil si jazyk, ale ani si to neuvedomil. Hlavou mu neodbytne krúžila myšlienka, ktorá ho znepokojovala. Prečo to len neurobil? Prečo jej nepomohol, keď pomoc potrebovala? Zrazu si uvedomil, že sa nedokáže sústrediť. S nevôľou sa obzrel navôkol. Z ôsmich chlapov siedmi mu pripadali opití. Posledný bol napoly triezvy, napoly opitý.

1. Prvé podstatné meno z textu daj do G sg.
2. Nájdi zdrobneninu
3. Z jedného príd. mena vytvor podst. meno a daj ho do L pl.
4. Vypíš jedno štyl. príznakové a 1 neutrálne slovo.
5. V 1 vete zmeň kategóriu rozprávača a vetu napíš.

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Opakovanie učiva zo 4. ročníka mp3 nahrávka
5. ročník
Máš rád rizoto? Je to jedlo z ryže. Moja mamička ho varí obyčajne so zeleninou a hríbmi. Je to sýte jedlo. Po najedení vždy bezstarostne oddychujem. Milujem tiež ovocie. Obsahuje vitamíny. V záhrade pestujeme ríbezle a višne. Robíme z nich sirup. Vydrží nám až do jari. Pred dvoma rokmi sa nám záhradou prehnala prudká víchrica. Zvalila plot a prevrátila sud. Mal som obavy, že zo strechy spadnú všetky komíny.

na námety: Mária Korčáková

zvuková nahrávka: Mgr. Anna Dohnanová

Zhrnutie učiva
2. ročník
Olinka dostala košík z lyka. Môj pekný kvietok v noci zvädol. Mesto Ružomberok leží pri rieke Váh. Chystáme sa s deťmi do Vysokých Tatier. Budú z nás po prázdninách tretiaci? Dve žiačky z našej triedy napísali zaujímavé články.

námety: Jana Hlebašková

Vlastné podstatné mená
2. ročník
Skladateľ František Novotný napísal pre Jozefínu zaujímavú pieseň. Na dvore krútil chvostíkom psík Dunčo. Cez Košice tečie rieka Hornád. Bratislava je hlavné mesto Slovenska. Krava Strakuľa nám dáva chutné mlieko.

námety: Jana Hlebašková

Mäkké spoluhlásky
2. ročník
Mamička mi uvarila lipový čajík. Dala doň citrón a osladila ho medíkom. Po sviatkoch sme dostali maličký balíček a v ňom maľované vajíčko. Do Košíc prišiel cudzinec z inej krajiny. Anička prichystala na salaši chutnú žinčicu.

námety: Jana Hlebašková

Mäkké spoluhlásky
2. ročník
Igor chytro zjedol koláčiky od babky. Magdaléna chodí každý týždeň do základnej umeleckej školy. Z komína ide čierny dym. Deti chytajú raky v plytkom potoku. Teta chystala v kuchyni chutné raňajky.

námety: Jana Hlebašková

Dvojhlásky
2. ročník
Môj priateľ Daniel má mladšiu sestru Emíliu. Dievčatá spievajú jednu krajšiu pieseň ako druhú. Máš rád horúcu hovädziu polievku? V záhrade rastie sladučká jahôdka. Fialová čučoriedka zafarbila Vierkine šatôčky.

námety: Jana Hlebašková

Opakovanie krátkych a dlhých samohlások
2. ročník
Starká mi čítala rozprávku o múdrej víle. V našej záhrade kvitnú ovocné stromy. Na železničnej stanici stojí nákladný vlak. Od smädu je najlepší teplý čajík. Renátka drží na rukách maličké bábätko.

námety: Jana Hlebašková

Zhrnutie učiva
2. ročník
Deti sa hrajú na chytačku. V kuchyni je kytica ruží. Čo toľko kýchaš? Neodhadzuj kyslé slivky! Juraj Jánošík pochádzal z dediny Terchová.

námety: Patrícia Fábryová

Vlastné podstatné mená
2. ročník
Pani Klára Horáková pochádza zo Žiliny. Chová psa Dunča a mačku Micu. Neďaleko obce Čaňa žije Štefan Soták. Rád jazdí na koníkovi Pejkovi.

námety: Patrícia Fábryová

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené