Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Jeseň
5. ročník

Hurá! Je tu víkend. Čas oddychu. Pani Slivková sa rozhodla , že pôjde niečo navariť. Ale z čoho? To nikto netuší. Napísala si zoznam čo nakúpiť. Zoznam bol takýto: kilo citrónu, mrazenú rybu, soľ, kryštálový cukor. Ale rozmýšľala načo ešte zabudla. Zrazu jej zazvonil mobil a manžel  jej povedal :,,Zabudla si kúpiť gyps a zips." Jožko zas plakal lebo mama mu nekúpila nový bicykel. Mama od vyčerpania a nátlakov nevedela čo má robiť.  Vrátila sa do obchodu  a nakúpila , navarila fajnú pečenú rybu. 

Vybrané slová po B a M
4. ročník

Obaja mysleli na to isté. Vodovodné batérie sa vyrábajú na Myjave. Z Považskej Bystrice sme cestovali cez Bytču do Žiliny. Bystrí chlapci sa nebijú. O mojej minulosti sa mýliš. Býčie zápasy sú zaujímavejšie ako bizóny. Miška už minula celú výplatu. V blahobyte sa dobre žije.

Cudzie slová
8. ročník

Pre mnohých ľudí sú tetovania a piercingy formou osobného vyjadrenia. Ide o vášeň alebo závislosť? Pri oboch procedúrach vzniká bolesť a jej miera závisí od jednotlivca. Pri tetovaniach a piercingoch sa objavujú psychologické, fyziologické i sociálne príznaky, ktoré naznačujú závislosť. Tieto stavy sú pri tetovaní  bežné. Ešte vážnejšou poruchou je sebapoškodzovanie. Vtedy človeka zaplavujú endorfíny, ktoré vychádzajú priamo z mozgu. Adrenalín je produkovaný zasa v žľazách obličiek. Tieto látky vznikajú v hypofýze a sú našimi prírodnými analgetikami.

Priraďovacie a podraďovacie súvetie
9. ročník

Vieme, čo je škandál? Je to niečo, keď  vám vezmú váš život. Potom ho trošku  prekrútia, okorenia komentárom a pustia do sveta. Je to niečo, keď poslúžite ostatným, ktorí žijú svoje súkromné problémy pekne v ústraní. Títo ľudia si  odfrknú z  vášho zverejneného smútku, nadýchnu sa a  žijú ďalej. Naozaj vieme byť šťastní a radostní len v kontraste k smútku a bolesti iných? Nie je nám divné, že si často nevieme poradiť sami so sebou, ale vieme úplne presne, ako to mal spraviť ten druhý. Hoci už nemôže, ešte do neho statočne kopneme. No ľudia okolo nás sú zrkadlom nás samých. Keď padáme, prepadáme sa i vrstvami ľudí. Na dne stretneme len tých, ktorí sú sami zlomení, potupení. Aj preto neprijímajme obraz, ako nám ho naservírujú iní, neprichádzajme o emócie, nepristúpme na hru, ale pomôžme.

Číslovky
8. ročník

V domácnostiach často používame  olivový olej. Na výrobu jedného litra olivového oleja potrebujeme  niečo viac ako päť kilogramov olív. Závisí to od konkrétnych odrôd a od času zberu. Ak sú plody nedozreté, obsahujú menej oleja a ich počet na výrobu jedného litra oleja sa zvyšuje. Ale aj prezreté plody znižujú kvalitu výsledného produktu. Existujú rôzne odrody olív. Medzi najlepšie patria odrody s ovocnými tónmi alebo s chuťou artičokov, byliniek a jabĺk. 1600-ročný olivovník nájdeme v Chorvátsku na súostroví Brijuni. Strom dodnes rodí a každý rok na ňom dozrie zhruba tridsať kilogramov plodov. Z nich sa vylisujú necelé štyri litre vzácneho oleja.

Jednoduchá veta a súvetie
8. ročník

Žiarivo biely úsmev je snom mnohých ľudí. Niekto po ňom túži, lebo chce vyzerať lepšie sám kvôli sebe. Iným pomáha v práci v styku s inými ľuďmi. No nie každý sa ním môže pochváliť. Existuje viacero spôsobov, ako môžeme žiarivo biely úsmev získať. Nie vždy sú však prospešné. Jedni používajú bielenie pomocou chémie, iní bieliace pasty. Aby nám zuby zostali čo najdlhšie biele, musíme sa vyhýbať farebným nápojom a jedlám. Negatívne ovplyvňuje bielobu našich zubov aj fajčenie. Ústa po jedle si vypláchnite vodou a umývajte si ich so železnou pravidelnosťou ráno a večer.

Pravopis ohybných slovných druhov
7. ročník

Mnohí z nás si radi pochutnajú na broskyniach.  Majú výrazne žltú, oranžovú a po dozretí až červenú farbu. Broskyne obsahujú až osemdesiat percent vody, desať percent sacharidov, aminokyseliny aj vitamíny. Z minerálov majú dostatok železa, vápnika, horčíka, zinku, draslíka, fosforu i sodíka. Obsahujú vysoký podiel karoténov, ktoré majú dôležitý význam pre zdravie očí. Konzumáciou broskýň si zlepšíme krvný obeh, upevníme väzivové tkanivá a pomôžu nám pri chudnutí. Z broskýň sebe i svojim blízkym môžeme pripraviť rôzne neodolateľné dobroty.

Vlastné podstatné mená
8. ročník

Matica slovenská vznikla pod vplyvom tisícročia príchodu vierozvestov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Tomu však predchádzali viaceré neúspešné pokusy. Podarilo sa až v roku tisíc osemsto šesťdesiattri. Matica už v svojich začiatkoch chcela vydávať a rozširovať slovenské časopisy, knihy a umelecké diela. Na to všetko bolo treba nemalé financie, ktoré od štátu neprichádzali. Valné zhromaždenie Matice slovenskej sa konalo štvrtého augusta v Turčianskom Svätom Martine. Zišlo sa vtedy dvakrát viac ľudí, ako vtedy malo mesto obyvateľov. Podľa kronikárov ich mohlo byť štyritisíc až päťtisíc. Bolo to najväčšie národné zhromaždenie Slovákov.

Podstatné mená
9. ročník

Príjemné chvíle počas behu či prechádzky v prírode nám môže pokaziť poštípanie hmyzom. Včely, osy, komáre, čmeliaky či kliešte zanechávajú v mieste bodnutia jed. Ten môže vyvolať búrlivé negatívne reakcie. Najmenej agresívne sú včely. Bodnú nás iba v prípade, ak sa cítia ohrozené. Ich žihadlo má tvar harpúny a ťažko sa vyťahuje. Sršne a osy sú agresívnejšie a ich žihadlo umožňuje bodať viackrát. Aj bodnutie komárom je nepríjemné, ale alergická reakcia je zriedkavá. Najčastejšie ide o lokálny opuch, modriny a bolestivé hrčky. Alergickú reakciu môžu vyvolať  kliešte. Živia sa krvou a ich zahryznutie a následné výlučky prenášajú aj závažné ochorenia.

Opakujeme pravopis slovných druhov
9. ročník

Ľudská lenivosť je úspechom pokroku. Keby sme neboli leniví, naši predkovia by nevymysleli koleso, elektrinu, motory, lietadlá, lode a iné veci. Všetky tieto veci  nám uľahčuje prácu a život. Pokrok si však vybral daň v podobe civilizačných chorôb. Aby sme sa im vyhýbali, môžeme tomu predchádzať. Jedným  zo športov, ktoré odbúravajú  stres, je beh. Beh je lacný a dostupný šport. Pri behu neplatia žiadne pravidlá. Pohyb stimuluje vylučovanie látok, ktoré prospievajú nálade, správaniu sa aj spánku.  Vytrvalostný beh okrem odbúravania stresu čistí aj myseľ.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené