Hračky a darčeky
reklama

Diktáty

Pravopis ohybných slovných druhov
7. ročník

Mnohí z nás si radi pochutnajú na broskyniach.  Majú výrazne žltú, oranžovú a po dozretí až červenú farbu. Broskyne obsahujú až osemdesiat percent vody, desať percent sacharidov, aminokyseliny aj vitamíny. Z minerálov majú dostatok železa, vápnika, horčíka, zinku, draslíka, fosforu i sodíka. Obsahujú vysoký podiel karoténov, ktoré majú dôležitý význam pre zdravie očí. Konzumáciou broskýň si zlepšíme krvný obeh, upevníme väzivové tkanivá a pomôžu nám pri chudnutí. Z broskýň sebe i svojim blízkym môžeme pripraviť rôzne neodolateľné dobroty.

Pravopis podstatných a prídavných mien
7. ročník

Naša strava sa v zime skladá prevažne z potravín chudobných na vitamíny. Ale v apríli môžeme organizmus  zásobovať vitamínmi z domácich zdrojov. Popri reďkovke je jedným zo skorých zdrojov vitamínov i cesnak medvedí. Obsahuje značné množstvo vitamínu C a má vplyv aj na tráviacu sústavu. Znižuje dokonca cholesterol v krvi. Môžu ho jesť aj ľudia, ktorí  nemajú radi cesnak pre jeho typický zápach. Cesnak medvedí  má totiž oveľa miernejšiu vôňu a dobre prečistí organizmus.

Opakovanie pravopisných javov
7. ročník

V Tichej samote, zvanej Zbojnícky Tanec, skrýva sa biely dom. Strážia ho velikáni divých a ovocných stromov. Za letných úsvitov spievajú tam sláviky, za veterných nocí hukocú staré obrovské stromy. Inak len ticho býva na Zbojníckom Tanci. Bola noc. Vietor sa hneval. Skákal po stromoch ako veličizná opica a rehotal sa ako byvol. Na starom orechu zadružďal konár a švihol do požltnutej jesennej trávy. Tenučko zapišťal vietor v bielom dome a odletel. „Cin, cin, cin,“ zazvonili v bielom dome pondusové hodiny. Potom ozval sa ostrý hlas dieťaťa... V tej chvíli narodil sa malý zbojník Jerguš Lapin.

Cudzie slová
7. ročník

Z väčšiny kedysi majestátnych hradov rozosiatych po území celého Slovenska sú dnes ruiny. O to, aby sa celkom nerozpadli, sa starajú aj stovky dobrovoľníkov. Hrady sú nielen symbolom historického vývoja Slovenska, ale majú význam aj pre cestovný ruch. Preto aj ministerstvo podporuje rekonštrukciu, konzerváciu, výskum a workshopy na hradných zrúcaninách. Na Slovensku sa v súčasnosti eviduje a chráni okolo 180 hradov. Mnohé sú  významnými architektonickými a historickými svedkami národnej histórie. Niektoré sa využívajú na kultúrne účely, v ktorých sú múzeá a galérie.

Vlastné podstatné mená
7. ročník

Mestečko Spišská Sobota vzniklo z niekdajšej trhovej osady. Dodnes si zachovalo stredoveký charakter. Navštevujú ho mnohí tatranskí turisti. Pri návšteve Slovenska ho neobišla ani britská kráľovná Alžbeta II. Prezrela si centrum mestečka a Kostol svätého Juraja. Kostol bol postavený v 13.storočí.  Jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. V meste stojí aj dom, v ktorom býval Matej Korvín pri návšteve Spiša. Ide o neskorogotickú stavbu a takisto láka turistov.

Opakovanie pravopisných javov
7. ročník

Každý návštevník Bratislavy sa môže odfotiť pri soche, ktorú voláme jednoducho Náci. Socha pripomína jedinečnú osobnosť v dejinách Bratislavy. Vlastným menom sa Náci volal Ignác Lamár. Preslávil sa tým, že chodil po uliciach mesta v elegantnom fraku s cylindrom. Pred dámami si často sňal z hlavy cylinder a daroval im kvety. Mnohokrát im zaspieval aj pieseň, preto bol veľmi obľúbený. Hoci nebol  štátnik, športovec, ba ani vojak, v pamäti ľudí navždy ostane ako dôležitá postava Bratislavy.

Pravopis podstatných mien
7. ročník

Sokrates bol slávny filozof. Pred  mnohými rokmi Sokrata súd v Aténach odsúdil na trest smrti. Významný filozof bol obvinený z toho, že svojím učením kazil mládež a uctieval cudzie božstvá. Okrem toho netajil svoje sympatie k Sparte, čím prilákal hnev čerstvo ustanovenej aténskej demokracie. Na vtedajšie časy to boli naozaj vážne obvinenia. Medzinárodný súdny tribunál dnešnej doby ho však oslobodil. Rozhodnutie odôvodnil právom na slobodu prejavu a Sokratovým zmyslom pre spravodlivosť. 

Pravopis podstatných a prídavných mien
7. ročník

Kto by nepoznal mak záhradný? Mnohí ho majú v záhradách. Mak záhradný je však aj v centre pozornosti medicíny a už veľmi dlho. Vyrába sa z neho viacero liekov na utíšenie bolesti proti kašľu. Britskí  vedci objavili nedávno ďalšiu zaujímavú vlastnosť, ktorá sa nachádza v maku. Je to alkoloid. Táto látka sa doteraz používala len proti kašľu, ale nové testy ukázali, že je účinný aj v terapii leukémie. Ak sa im podarí vyšľachtiť rastlinu s väčším obsahom tejto účinnej látky, potom chorí na leukémiu majú nádej.

Precvičovanie slovies
7. ročník

Najlepší kôň víťazí o hlavu pred svojím súperom. Na bratislavskom letisku vystupujú z lietadla naši tenisoví vítazi. Pri každom dupnutí sa na podlahe zvíri prach. Na našom území žili kedysi vyspelí Kelti. Za dva roky jeho žiaci neuveriteľne vyspeli. Na svoj vek je naozaj velmi vyspelý. Pod kancelárskym oknom mu celý deň vrčí jeden autobus za druhým.Hadí jed sa používa v lekárstve. Dnes slávi narodeniny v kruhu svojich príbuzných.

Veľké písmená
7. ročník

Po úraze ho previezli do Fakultnej nemocnice v Bratislave. Spolu s kamarátmi sme sa zapísali do knižnice. Aj Mestská knižnica v Trnave usporadúva často besedy o knihách. Moja mama rada číta Slovenku. Rýchlik Kriváň mal meškanie. Minister odcestoval na návštevu Dolného Rakúska. Pri Tomašovskom výhľade vteká do Hornádu Biely potok. Na pokraji Ružomberka sa nachádza malebná dedinka Biely Potok. Rozhodol sa voliť republikánov.

1 2 3 
Svadobný katalóg EvaMária
reklama
Vytvorte si svoju budúcnosť už teraz
reklama
© 2010-2021 Edukačný portál Akonaskolu.eu od spoločnosti infoera s.r.o., všetky práva vyhradené